It appears that you have not registered with Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών. To register, please click here...
Επιλογη μοτερ για το Dumas Dauntless
Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών
Welcome, Guest. Please login or register.
News: 2ος Αγώνας IOM 30/11/2014  http://www.rc-boats.gr/index.php?topic=6822.0
Προκήρυξη πρωταθλήματος 2014 – 2015   http://www.rc-boats.gr/index.php?topic=6762.0

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Επιλογη μοτερ για το Dumas Dauntless  (Read 1393 times)
GEORGE STEFANIDIS
Υποναύαρχος

« on: January 24, 2010, 17:31:56 »

Πριν δυο χρονια ερωτευτικα το σκαφακι της Dumas.Ξερετε οτι συνηθως οι ερωτες ειναι παραλογοι και μας βγαζουν εκτος προγραματος και υπολογισμων, ετσι την εχω παθει και εγω.
Εφερα λοιπον απο αμερικη το σκαφος και τα αξονικα του, ενω ειχα παρει τα μοτερ και το esc.
http://i951.photobucket.com/albums/ad357/stefanidisgeorge/DSC01867.jpg

http://i951.photobucket.com/albums/ad357/stefanidisgeorge/DSC01664.jpg

Το σκαφος ειναι ξυλινο, 49,5" μηκος και θα δουλεψει με δυο προπελες 50μμ και 2 βημα.
Τα μοτερ ηταν 14βολτ και θα δουλευαν με μειωτηρα Graupner 2:1 και υδροψυξη για σιγουρια.
Μετα ομως απο δυο χρονια αποφασισα να βαλω τριφασικα μοτερ. Υπολογιζω για Feigao 13xl με 4σελες λιπο και Εττι esc.Δεν θελω να ξεπερασω τις 15000rpm ανα αξονα, και να φτασω τα 50km/h. Ο dumas με τα 12βολτα μοτερ direct δινει 7 μιλια την ωρα.
Επειδη το κοστος ειναι σημαντικο(μοτερ και esc) πιστευετε οτι αξιζει τον κοπο και ειναι εφικτο?

polisman1941
Πλοίαρχος

« Reply #1 on: January 24, 2010, 17:40:27 »

εγω λεω να μην το κανεις   και ο λογος ειναι απλος . Μιας και ειναι μοντελο κλιμακας δεν εχει κανενα λογο να πηγαινει βολιδα και με αυτη τη διαταξη που σκεφτεσαι θα πηγαινει. Οποτε θα σου ελεγα να κρατησεις αυτα που εχεις ηδη αγορασει  (και που ειναι πολυ αξοιπρεπη και ομορφα) , να τα βαλεις επανω και να χαιρεσαι χαλαρες(απλα σβελτες) βολτες εδω κι εκει. Ασε που με το αλλο σεταπ θα τρως τις μπαταριες ταχυτατα , ενω με αυτα τα μοτερακια θα χαιρεσαι παιχνιδι. Ειπα  μια αποψη... 'οτι θες εσυ , εννοειται!
-----------
Ναύτης
*

« Reply #2 on: January 24, 2010, 17:42:29 »

Λίγο δύσκολο να βγάλεις 50 χιλ. με αυτήν την γάστρα . Roll Eyes
GEORGE STEFANIDIS
Υποναύαρχος

« Reply #3 on: January 24, 2010, 17:54:07 »

Νικο φυσικα και θελω τις αποψεις σας,για αυτο και το δημιουργω σαν θεμα.Διαφορετικα θα ακολουθουσα το δικο μου σκεπτικο αμεσα.
Απλα θελω να εχει μια ταχυτητα περιπου  15-25χιλ/ωρα και με φοβιζει η σκεψη οτι οι μειωτηρες θα κανουν θορυβο.Αν τα βαλω direct δεν ξερω αν τα σηκωνει το Esc.
Λαμρο τι ταχυτητα πιστευεις οτι μπορει να φτασει?
GEORGE STEFANIDIS
Υποναύαρχος

« Reply #4 on: January 24, 2010, 18:06:25 »

Για να γινω πιο σαφης,
του Θαναση το πυροσβεστικο που ειναι καμια 70αρια ποντους οταν δουλευει στο ΟΑΚΑ με 12βολτ ειναι υπεροχο και ιδανικο για μενα.Φυσικα τα μοτερ (δυο 600αρια Graupner) ζεματανε!
Αυτο θα ειναι 1.2μετρα και ο θεος ξερει τι βαρος θα φτασει και θα δουλευει και 14βολτ.
Τουλαχιστον να εχει αυτην την ταχυτητα.
Χρήστος Λάρδης
Global Moderator
Ναύαρχος

« Reply #5 on: January 24, 2010, 18:20:21 »

Γιώργο ο έρωτας απόλυτα δικαιολογημένος.
Τα παιδιά σου είπαν τη γνώμη τους. Χωρίς παρεξήγηση, εγώ θα σε παρακαλέσω να μη το κάνεις ταχύπλοο ούτε για αστείο. Είναι κρίμα.
GEORGE STEFANIDIS
Υποναύαρχος

« Reply #6 on: January 24, 2010, 18:26:55 »

Τελικα και εγω πιστευω οτι ειναι καλυτερο να μεινω σε αυτα που εχω.Πιστευω οτι δεν θα εχω προβλημα με τις προπελες.
Elias Livadaris
Αντιπλοίαρχος

« Reply #7 on: January 24, 2010, 22:31:08 »

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, να το κρατήσεις ως είναι το σκάφος.

Αν θες και την γνώμη μου, εγώ δεν θα έβαζα τους μειωτηρες, αλλά 2 speed 600 9.6V που θα τα έπαιζα σε 12V με μπαταρία μολύβδου.

Τα μοτέρ υδρόψυκτα ναι αλλά με αντλία σαν αυτή που είχα στον πιλοτο και στην ρίβα με συνεχή ροη νερού.

Δεν σου λεώ για τα μοτέρ των 14V, χωρίς μειωτήρα και με 12V, γιατι πιστεύω οτι δεν θα σε ικανοποιεί η ταχύτητα του.
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to:  

* BassJunkies
Η ηλεκτρονική φιλοξενία της κοινότητας...

...είναι μια ευγενική χορηγία της εταιρείας
Bass Junkies