It appears that you have not registered with Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών. To register, please click here...
Κατασκευή HoverCraft από το 0. Αρχάριος!
Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών
Welcome, Guest. Please login or register.
News: Προκήρυξη πρωταθλήματος 2014 – 2015   http://www.rc-boats.gr/index.php?topic=6762.0

Pages: [1] 2 3 ... 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Κατασκευή HoverCraft από το 0. Αρχάριος!  (Read 15530 times)
Alexandertm8
Επικελευστής
*

« on: February 08, 2010, 20:13:44 »

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Κατασκευάζω ένα HoverCraft και έχω μερικές απορίες καθώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ξανά με μοντελισμό.

Το σχέδιο του σκάφους είναι σχετικά απλό και λειτουργεί με την δεύτερη αρχή λειτουργίας των HoverCrafts όπου κάπου ένα 30% του αέρα της κάθετης προπέλας γεμίζει το περιμετρικό μπαλόνι και το υπόλοιπο πάει στο να δημιουργήσει στρώμα αέρα.
Το ξύλινο μέρος είναι απλά μια "σκάφη" με 2 μεγάλα πλευρικά φτερά -στηρίζονται με οριζόντιες μπάρες- ώστε να έχει μεγάλο εμβαδόν καθώς και σχετικά μικρό βάρος.
Έχω εδώ ένα πρόχειρο σχέδιο για να καταλάβετε την κατασκευή:

1) Κάθετη προπέλα.
2) Οριζόντιες προπέλες
3) Στεγανά για τα ηλεκτρικά και να μην βουλιάξει αν πάθει κάτι το μοτέρ
4)                              -//-
5) Οπές του πλαϊνού για να γεμίζει με αέρα το μπαλόνι (μόνο στο σημείο του κάθετου κυλίνδρου).

Για την κατασκευή είναι ότι πέρα από το ότι θα γίνει με μπάλσα, δεν έχω ιδέα για τις κόλλες, την αδιαβροχοποίηση και τον τρόπο κατασκευής των ξύλινων κυλίνδρων διαμέτρου 15cm.

Τώρα για τα ηλεκτρικά θα χρησιμοποιήσω υλικά από παλιές συσκευές και παιχνίδια.

Για την κίνηση έχω 2 μοτέρ 130SH Mabuchi με που δίνουν κίνηση σε άξονα των 2mm μέσω ενός γραναζιού με διάμετρο 2cm. Λειτουργούν με 4.8V:
http://www.modelteam.gr/cgallery/albums/userpics/13391/normal_P0029_08-02-10.JPG
http://www.modelteam.gr/cgallery/albums/userpics/13391/normal_P0030_08-02-10.JPG

To μοτέρ της ανόδου είναι ένα brushed 540 (μου πήρε αρκετό καιρό να καταλάβω ότι απλά μετράω ποσό cm είναι για να βρω τον τύπο). Το έβγαλα από ένα παλιό ηλεκτρικό σκουπάκι, λειτουργεί στα 3.6V.

Τα κυκλώματα της τηλεκατεύθυνσης είναι μία πλακέτα από ένα αμάξι και το άλλο ενός αεροπλάνου -Nikko Cessna-.
Έχω δλδ 2 εξόδους που ελέγχω το + & - -από το αμαξάκι- και ένα servo -από το αεροπλανάκι-.

Εδώ είναι και το άλλο πρόχειρο σχέδιο:

1) Δίνει συνεχώς 4.8V με το που πατήσω το Start, η πλακέτα λέει "Automatic motor cut-off system" άλλα δεν ξέρω τι σημαίνει..
2) Έξοδος + & - των 4.8V.
3) Έξοδος + & - των 6V.

Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω τα μοτέρ κίνησης στην έξοδο #2 και το κάθετο στην #3. Το servo θα ελέγχει τα φτερά για αριστερά-δεξιά.

Το πρόβλημα μου εδώ είναι το πως μπορώ να ελέγχω τις στροφές του καθέτου -όχι από απόσταση- γιατί θα βάλω παραπάνω Volts. Επιπλέον έχω ένα μόνο spinner για τα μοτέρ κίνησης και δεν ξέρω που να βρω άλλο ένα.
http://www.modelteam.gr/cgallery/albums/userpics/13391/normal_P0031_08-02-10.JPG
http://www.modelteam.gr/cgallery/albums/userpics/13391/normal_P0032_08-02-10.JPG

Χρήστος Λάρδης
Global Moderator
Ναύαρχος

« Reply #1 on: February 08, 2010, 21:03:35 »

Γεια σου φίλε. Καλώς όρισες στην παρέα μας.
Ενδιαφέρουσα η προσπάθειά σου να δουλέψεις μια πρότυπη κατασκευή και μάλιστα χρησιμοποιώντας ανακυκλωμένα υλικά.
Στο μόνο που θα μπορούσα προσωπικά να σε βοηθήσω είναι να σου προτείνω κόλλες. Οι κόλλα που συνιστάται για αδιάβροχη κόλληση στην μπάλσα είναι καταρχάς η κυανοακρυλική. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κόλλα πολυουρεθάνης ένος συστατικού (τύπου Balitan). Το μειονέκτημα της είναι ότι αργεί να πολυμεριστεί και ότι διογκώνεται. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ακρυλική κόλλα (λευκή ξύλων) κρισταλιζέ που είναι ανθεκτική στο νερό, όχι όμως αδιάβροχη.
Για την αδιαβροχοποίηση δύο τουλάχιστον χέρια με εποξική ρητίνη, ή πολυεστέρα διαλυμένη, (με διαλυτικό πολυουρεθάνης και όχι ασετόν, κόλλα πολυουρεθάνης.
Αν θέλεις πες μας διαστάσεις του μοντέλου σου.
.
Alexandertm8
Επικελευστής
*

« Reply #2 on: February 08, 2010, 21:41:25 »

Θέλω το εμβαδόν που θα "ακουμπάει" όταν φουσκώνει η σαμπρέλα να είναι μισό τετραγωνικό, άρα οι ξύλινες διαστάσεις μαζί με τα πλευρικά φτερά θα είναι περίπου 100x50cm. Ευχαριστώ για την βοήθεια!
polisman1941
Πλοίαρχος

« Reply #3 on: February 08, 2010, 22:05:03 »

Χωρις να γνωριζω λεπτομερειες (το μονο σχεδιο που εχει πεσει στα χερια μου ηταν ενος πολυ μικρου χοβερκραφτ απο το περιοδικο marine modelling international)
νομιζω οτι το σκαφος σε τοσο μεγαλες διαστασεις θα βγει πολυ βαρυ και τα μοτερ δεν θα μπορουν να ανασυκωσουν τη φουσκα απο κατω.  Τουλαχιστον μοτερ σαν αυτο που προτεινεις. Αρα ισως χρειαστει να μικρυνεις λιγο το ολο σχεδιο και επιβαλλεται να χρησιμοποιησεις οτι πιο ελαφρυ υπαρχει στην κατασκευη. Και παλι ομως σου λεω οτι δεν γνωριζω ποια πρεπει να ειναι η αναλογια δυναμης-βαρους για να εχεις το φαινομενο της αιωρησης αυτης που κανουν τα χοβερ.
spider
Πλοίαρχος

« Reply #4 on: February 08, 2010, 22:18:45 »

Μπορεί και να σε βοηθήσει σε κατι  Respect

http://www.aeroglisseur.com/
spider
Πλοίαρχος

« Reply #5 on: February 08, 2010, 22:27:34 »

Μπορεί επίσης να σου δώσει και αυτό κάτι χρήσιμο για την κατασκευή σου   Hello

http://www.model-hovercraft.com/srn5/srn5.html
Alexandertm8
Επικελευστής
*

« Reply #6 on: February 08, 2010, 22:34:03 »

Όλα τα υλικά μαζί είναι κάπου στα 2,5 κιλά, το μοτέρ τύπου 540 με ένα έλικα 15x7 -δεν έχω βρει μεγαλύτερο βήμα σε 15άρι- μπορεί να σηκώσει αρκετό ακόμα βάρος -πολλαπλάσιο της κατασκευής υπολογίζω ως και 5+ κιλά-. Για τον παραπάνω λόγο ζητώ τρόπο για την ρύθμιση των στροφών του μοτέρ, η κατασκευή θα αναπηδά αν πάει σε πλήρη ταχύτητα και τα πλαϊνά δεν θα φουσκώνουν. Δεν θέλω να βάλω άσκοπα έρμα και να καταναλώνει περίσσια ενέργεια.
Alexandertm8
Επικελευστής
*

« Reply #7 on: February 08, 2010, 22:41:30 »

Υπέροχο το τελευταίο site, θα το ξετινάξω αύριο!
Δείτε εδώ:

Ακριβώς το ίδιο μοτέρ με την διάμετρο που υπολόγιζα και εγώ.

Επιπλέον αντί για τα δυο μικρότερα μοτέρ χρησιμοποιεί το 540 και στην κίνηση, πιστεύω ότι με τα δυο θα έχω σταθερότερη πορεία..
spider
Πλοίαρχος

« Reply #8 on: February 08, 2010, 22:49:26 »

Καλή επιτυχία στην κατασκευη σου  Respect
spider
Πλοίαρχος

« Reply #9 on: February 08, 2010, 23:07:41 »

Αν θελεις ριξε και μια ματια εδω  Sorry

www.rc-hovercrafts.com   Boat
Μακης Γερακης
Μετα τα 98 σταματαω τον μοντελισμο
Ναύαρχος

« Reply #10 on: February 08, 2010, 23:20:40 »

Καλη επιτυχια και απο μενα στην κατασκευη σου φιλε Αlexandertm8 .Μια τετοια πολυ πιο απλη κατασκευη ειχα και εγω επιχειρησει να κατασκευασω οταν ημουν μικρος.Τι μου θυμισες τωρα και προσφατα ογιος μου κατασκευασε ενα χοβερκραφτ απο κουτι απο σουβλακια  (ισοθερμικη  συσκευασια)      χρησιμοποιωντας υλικα απο ενα μικρο κατεστραμενο αεροπλανακι του jumbo το οποιο δουλεψε αψογα                         
spider
Πλοίαρχος

« Reply #11 on: February 09, 2010, 09:27:39 »

Καλη επιτυχια και απο μενα στην κατασκευη σου φιλε Αlexandertm8 .Μια τετοια πολυ πιο απλη κατασκευη ειχα και εγω επιχειρησει να κατασκευασω οταν ημουν μικρος.Τι μου θυμισες τωρα και προσφατα ογιος μου κατασκευασε ενα χοβερκραφτ απο κουτι απο σουβλακια  (ισοθερμικη  συσκευασια)      χρησιμοποιωντας υλικα απο ενα μικρο κατεστραμενο αεροπλανακι του jumbo το οποιο δουλεψε αψογα                         

Πολύ ενδιαφέρον κύριε Μάκη υπάρχει καμία Φώτο να μα αναρτήσετε να πάρουμε καμία ιδέα και να δώσουμε στον νέο την κατασκευαστική  ιδέα ,τεχνογνωσία   Respect
alexander07
Υποπλοίαρχος

« Reply #12 on: February 09, 2010, 10:12:10 »

καλη η προσπαθεια σου Respect

μολις το τελειωσεις θα μου το δωσεις για μια βολτα????
Μακης Γερακης
Μετα τα 98 σταματαω τον μοντελισμο
Ναύαρχος

« Reply #13 on: February 09, 2010, 11:19:21 »

Φιλε spider δυστυχως θα σε στενοχωρησω ομως δεν υπαρχει σχετικη φωτο.Η προσπαθεια η δικη μου ηταν προ αμνημονευτων χρονων και του γιου μου υπαρχει σε βιντεακι με παλαιου τυπου καμερα και δεν μπορω να την ανεβασω .
akiste
Ανθυποπλοίαρχος

« Reply #14 on: February 09, 2010, 23:26:30 »

Η φουστα απο τι υλικο φτιαχνεται ?????????
στα σχεδια δινει και πατρον για το πως θα φτιαχτει??
Pages: [1] 2 3 ... 10   Go Up
  Print  

Jump to:  

* BassJunkies
Η ηλεκτρονική φιλοξενία της κοινότητας...

...είναι μια ευγενική χορηγία της εταιρείας
Bass Junkies