It appears that you have not registered with Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών. To register, please click here...
2ος Αγώνας Footy και αναβεβλημένος RG65 Κυριακή 10/2/2013
Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών
Welcome, Guest. Please login or register.
News:

Pages: 1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: 2ος Αγώνας Footy και αναβεβλημένος RG65 Κυριακή 10/2/2013  (Read 4158 times)
Giannis Dimas
Global Moderator
Ναύαρχος

GRE 20 sailing for experience

« Reply #30 on: February 11, 2013, 18:25:58 »

αν μιλαμε για τον ιδιο περιπατητη Δημητρη,εβαλε χερι χοντρο σε ενα πιτσιρικα με optimist.
και ο μικρος ειχε παγωσει,και τον κοιταγε καλα καλα.
οποτε μπορει απο εκει να ξεκινησε οτι ξεκινησε.
Μακης Γερακης
Μετα τα 98 σταματαω τον μοντελισμο
Ναύαρχος

« Reply #31 on: February 11, 2013, 18:49:50 »

''''''''''''Μήπως να παρακαλέσουμε τον Δάσκαλο/ Εφευρέτη Μάκη να μας φτιάξει μια αναδιπλούμενη που δεν θα χρειάζεται φούσκωμα/ξεφούσκωμα? Στο μυαλό μου έχω ένα Trimaran ενός ατόμου (γονατιστού) ώστε να είναι ελαφρύ μικρό αλλά σταθερό, εύκολο στην μεταφορά και να μην χρειάζεται μηχανή αλλά μόνο ένα κουπί.'''''''''''''

Αβρααμ αυτο που σου ελεγα.Ενα σκοινι επιπλεον, με καποιους φελλους επανω, με βαρυδακια κατω τους κρεμασμενα, ετσι ωστε να ειναι κατι σαν τσατσαρα για τα σκουπιδια.Μεταφερεται ευκολα, πλενεται ευκολα και αποθηκευεται ευκολα.Αλλη λυση με σκαφος ειναι δυσκολη.
BassJunkies
Administrator
Ναύαρχος

So many projects to do...but not enough time!!!!

« Reply #32 on: February 11, 2013, 21:16:28 »

αν μιλαμε για τον ιδιο περιπατητη Δημητρη,εβαλε χερι χοντρο σε ενα πιτσιρικα με optimist.
και ο μικρος ειχε παγωσει,και τον κοιταγε καλα καλα.
οποτε μπορει απο εκει να ξεκινησε οτι ξεκινησε.

Αυτός ο κύριος ήταν πολύ εριστικός και ειδικά απέναντι στα πιτσιρίκια με τα optimist. Τον συμβούλεψα να μην ξαναφωνάξει στους αθλητές γιατί με αυτόν τον τρόπο μόνο πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει. Μέχρι στιγμής οι κανονικοί ιστιοπλόοι με εμάς τους μοντελο-ιστιοπλόους έχουν τις καλύτερες και πιο αρμονικές σχέσεις και ειδικά στον χώρο του Φλοίσβου!!! Company
BassJunkies
Administrator
Ναύαρχος

« Reply #33 on: February 11, 2013, 21:20:24 »

''''''''''''Μήπως να παρακαλέσουμε τον Δάσκαλο/ Εφευρέτη Μάκη να μας φτιάξει μια αναδιπλούμενη που δεν θα χρειάζεται φούσκωμα/ξεφούσκωμα? Στο μυαλό μου έχω ένα Trimaran ενός ατόμου (γονατιστού) ώστε να είναι ελαφρύ μικρό αλλά σταθερό, εύκολο στην μεταφορά και να μην χρειάζεται μηχανή αλλά μόνο ένα κουπί.'''''''''''''

Αβρααμ αυτο που σου ελεγα.Ενα σκοινι επιπλεον, με καποιους φελλους επανω, με βαρυδακια κατω τους κρεμασμενα, ετσι ωστε να ειναι κατι σαν τσατσαρα για τα σκουπιδια.Μεταφερεται ευκολα, πλενεται ευκολα και αποθηκευεται ευκολα.Αλλη λυση με σκαφος ειναι δυσκολη.

Πολύ καλή η ιδέα του κ. Μάκη!!!! Respect Προτείνω να την εφαρμόσουμε και να την χρησιμοποιούμαι τακτικά!!!!
Εφ' όσον πλέον ο χώρος στα σκαλάκια της προβλήτας είναι καθαρός, καιρός λοιπόν να αρχίσουμε να καθαρίζουμε και την θάλασσα.
Που ξέρεις μπορείς κάποιος πιο αρμόδιος στο μέλλον να το κάνει και να μας γλιτώσει από τον κόπο, όπως έγινε με την προβλήτα!!!! whilstle
Abi
Associate Administrator
Πλοίαρχος

« Reply #34 on: February 11, 2013, 21:24:24 »

Αυτός ο κύριος ήταν πολύ εριστικός και ειδικά απέναντι στα πιτσιρίκια με τα optimist. Τον συμβούλεψα να μην ξαναφωνάξει στους αθλητές γιατί με αυτόν τον τρόπο μόνο πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει. Μέχρι στιγμής οι κανονικοί ιστιοπλόοι με εμάς τους μοντελο-ιστιοπλόους έχουν τις καλύτερες και πιο αρμονικές σχέσεις και ειδικά στον χώρο του Φλοίσβου!!! Company
Βαγγέλη αυτό ακριβώς είπα κι εγω του σεκιουριτά. Απο την άλλη έχω μια απορία.. Απορία..υπάρχει κάποιος νόμος που ορίζει ποιός έχει δικαίομα να βρίσκεται στον (θαλάσσιο) χώρο και ποιος όχι? Το λέω μόνο για να καταλάβω πως θα μπορούσε να βρεί ο άνθρωπος τον μπελά του. Συνήθως το πρόβλημα το έχουμε με τα κοπηλατικά πάντως.
Όσο για τον καλοθελητή, τέτοιοι θα υπάρχουν πάντα και δεν μπορούμε να τους σταματάμε όλους

-----

Καθόλου άσχημη η λύση του Μάκη. Ίσως έτσι μπορέσουμε να περιορίσουμε τουλάχιστον αυτά που υπάρχουν ήδη. Μέ μια απόχη ή κάτι άλλο ίσως να μπορούμε να σπρώχνουμε τις νέες αφίξεις προς το στρατόπεδο... εεεε...γωνία συγκέντρωσης.

Σύμφωνα με τη σκέψη ότι κάποιος καθαρίζει, αν τα βγάζαμε με κάποιο τρόπο απο το νερό και τα στοιβάζαμε σε ένα σημείο, μπορεί και να τα μαζεύανε.
Πάντως κάτι πρέπει να κάνουμε οποσδήποτε με αυτό το θέμα.

orck
Ανθυποπλοίαρχος

« Reply #35 on: February 11, 2013, 21:31:16 »

Παρολο που δεν καταλαβα και παρα πολλα απο τον αγωνα μου αρεσε το κλιμα. Μιλησα με καποιους απο εσας δυστηχως οχι ολους. Το μερος ειναι καλο, εχει αρκετους διερχομενους που σταματανε να δουνε τι ειναι αυτα τα σκαφακια, τα ιστιοπλοικα ειναι πολυ εντυπωσιακα σκαφη για τους ανιδεους λογου του μεγαλου ογκου των πανιων. Οι λιγες φωτογραφιες που τραβηξα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο. Ελπιζα να επλεε ενα μοναδικο Victoria εκτος συναγωνισμου, αλλα αυτο τελικα δεν κατεστησε δυνατον.

Ευχαριστω Κοσμα για την εκπομπη Thanks
BassJunkies
Administrator
Ναύαρχος

« Reply #36 on: February 11, 2013, 21:33:38 »

Βαγγέλη αυτό ακριβώς είπα κι εγω του σεκιουριτά. Απο την άλλη έχω μια απορία.. Απορία..υπάρχει κάποιος νόμος που ορίζει ποιός έχει δικαίομα να βρίσκεται στον (θαλάσσιο) χώρο και ποιος όχι? Το λέω μόνο για να καταλάβω πως θα μπορούσε να βρεί ο άνθρωπος τον μπελά του. Συνήθως το πρόβλημα το έχουμε με τα κοπηλατικά πάντως.
Όσο για τον καλοθελητή, τέτοιοι θα υπάρχουν πάντα και δεν μπορούμε να τους σταματάμε όλους

-----

Καθόλου άσχημη η λύση του Μάκη. Ίσως έτσι μπορέσουμε να περιορίσουμε τουλάχιστον αυτά που υπάρχουν ήδη. Μέ μια απόχη ή κάτι άλλο ίσως να μπορούμε να σπρώχνουμε τις νέες αφίξεις προς το στρατόπεδο... εεεε...γωνία συγκέντρωσης.

Σύμφωνα με τη σκέψη ότι κάποιος καθαρίζει, αν τα βγάζαμε με κάποιο τρόπο απο το νερό και τα στοιβάζαμε σε ένα σημείο, μπορεί και να τα μαζεύανε.

Εγώ λέω να μαζέψουμε τα υλικά για την κατασκευή του "πλέγματος καθαρισμού" και να το κατασκευάσουμε άμεσα.
Giannis Dimas
Global Moderator
Ναύαρχος

« Reply #37 on: February 11, 2013, 21:44:15 »

εχω ενα φιλο που δουλευει στη μαρινα φλοισβου.
λυνει,δενει,και γενικα ειναι στη βοηθεια σκαφων.
μας βλεπει οταν συγκεντρωνομαστε και τυχαινει βαρδιας.
μου ειπε λογω δυσκολων εποχων,την εταιρεια που εκανε καθαρισμο στη μαρινα τη σταματησαν.
ετσι βγαινουν αρκετα συχνα,πλεουν με φουσκωτα τριγυρω της μαρινας,και κανουν περισυλλογη σκουπιδιων με τεραστιες αποχες.
το μονο που δεν ρωτησα ειναι το ποσο συχνα γινεται.
αλλα οσο συχνα και να γινεται,ο καιρος ειναι καιρος,και αν δεν βοηθα......
επισης μου ειπε για τις θαλλασιες χελωνες,που νομιζα πως ηταν μια,αλλα ειναι 4-5.
ηταν μαλλον,γιατι οπως μου ανεφερε εκεινος προσωπικα,ειχε περισυλεξει δυο νεκρες.

Giannis Dimas
Global Moderator
Ναύαρχος

« Reply #38 on: February 11, 2013, 21:46:00 »

-----

Εγώ λέω να μαζέψουμε τα υλικά για την κατασκευή του "πλέγματος καθαρισμού" και να το κατασκευάσουμε άμεσα.

+1000
μπορουμε να συγκεντρωσουμε ενα μικροποσο,με πμ,και να προχωρησουμε αμεσα.
Μακης Γερακης
Μετα τα 98 σταματαω τον μοντελισμο
Ναύαρχος

« Reply #39 on: February 11, 2013, 22:22:51 »

Δειτε ενα συμπληρωματικο σκιτσακι.Εδω φαινεται ενα τμημα του καθαριστη, που ειναι ενας φελλος και ενα κομματακι πετονια με ενα βαρυδι ψαρεματος.Ευκολο και φτηνο.
Cataman
The Cameramantzis
Global Moderator
Ναύαρχος

Kosmas (Cataman) TSATAL0GL0Y

« Reply #40 on: February 12, 2013, 01:12:01 »

Διακόπτουμε το πρόγραμμα μας για αν σας μεταδώσουμε ένα Rc Boat GR Breaking News Report  whilstle:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Gmr-L3Kn30E" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Gmr-L3Kn30E</a>
Abi
Associate Administrator
Πλοίαρχος

« Reply #41 on: February 12, 2013, 12:23:19 »

Δυστυχώς η αγαπημένη λιχουδιά της καρέτα καρέτα είναι οι τσούχτρες/μέδουσες που μοιάζουν πάρα πολύ με τις πλαστικές σακούλες. Τις τρώνε και  Papas ειναι πολύ λυπηρό. Sad
+1000 στην άμεση κατασκευή της παγίδας.
Θα μπορούσε ο φούντας να τραβήξει την μια ακρη απο το τέρμα στα σκαλάκια μέχρι την άλλη άκρη σχηματίζοντας ένα τρίγωνο με την προβλήτα και να τα φέρνουμε μετα σε ενα σημείμο (όχι στα σκαλάκια) όπου να μπορούμε να τα βγάζουμε έξω.

Αυτά τα αεροπλανικά πλάνα του Κοσμά, πολύ μου αρέσουν Hello
mikesf
Administrator
Ναύαρχος

« Reply #42 on: February 12, 2013, 14:00:36 »

Επίσης μπορεί να ποντιστεί ένα δίκτυ διαγώνια της προβλήτας να να μπλοκάρει τα εισερχόμενα σκουπίδια.
Abi
Associate Administrator
Πλοίαρχος

« Reply #43 on: February 12, 2013, 14:29:26 »

Επίσης μπορεί να ποντιστεί ένα δίκτυ διαγώνια της προβλήτας να να μπλοκάρει τα εισερχόμενα σκουπίδια.

Αυτο το βλεπω πολύ δύσκολο να γίνει, γιατί θα δημιουργεί πρόβλημα στα υπολοιπα πλεούμενα, που κυκλοφορούν στην περιοχή και τότε σίγουρα θα έχουμε πρόβλημα με τους σεκιουριτάδες.
Giannis Dimas
Global Moderator
Ναύαρχος

« Reply #44 on: February 12, 2013, 16:50:44 »

να τροποποιησω λιγο τη σκεψη του Μιχαλη.
με το χτενι που θα φτιαχτει,και θα μαζευει τα σκουπιδια,να μενει με τα σκουπιδια εγκλωβισμενα,στη γωνια της προβλητας,μεχρι το τελος των ιστιοδρομιων.
Pages: 1 2 [3] 4   Go Up
  Print  

Jump to:  

* BassJunkies
Η ηλεκτρονική φιλοξενία της κοινότητας...

...είναι μια ευγενική χορηγία της εταιρείας
Bass Junkies