It appears that you have not registered with Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών. To register, please click here...
Το δρακακι μου (Dragon Force RG65)
Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών
Welcome, Guest. Please login or register.
News:

Pages: [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Το δρακακι μου (Dragon Force RG65)  (Read 2186 times)
Αλέξανδρος Σωτηράκης
Επικελευστής
*

« on: October 02, 2014, 06:28:20 »

Σημερα λοιπον μετα απο αναμονη 7 ημερων ηρθε απο Αγγλια και το δικο μου Dragon Force RG65 και ενα πολυ ευχαριστο δεμα με ξυπνησε νωρις το πρωι.

ακομα δεν το εχω συναρμολογισει μιας και εκαναν λαθος σε μια βιδα που συγκρατει το fin πανω στο σκαρι και πρεπει να παω να αγορασω ενα μεγεθος μεγαλυτερο.
αυτο που εκανα σε πρωτη φαση ηταν να στεγανοποιησω το fin απο την πανω και απο την κατω μερια με sikaflex marine μαυρη για να μην μενουν μεσα αλατια απο το θαλασσινο νερο και αρχισει η διαβρωση απο μεσα οπως προτεινουν σε καποια ξενα φορουμ.
συντομα θα βαλω και αλλες φωτογραφιες και βιντεακι απο την πρωτη του πλευση.
ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το ολο πακετο και την ποιοτητα κατασκευης του.
Abi
Associate Administrator
Πλοίαρχος

« Reply #1 on: October 02, 2014, 09:09:32 »

Μεγειές...καλά τελειώματα και καλοτάξιδο.
Και προπαντώς μην ξεχάσεις....η πρώτη δοκιμή σε γλυκό νερό.
Giannis Dimas
Global Moderator
Ναύαρχος

GRE 20 sailing for experience

« Reply #2 on: October 02, 2014, 09:51:20 »

Καλοριζικο και καλοταξιδο φιλε!!!
Ομορφο δωρακι σου εκανες....!!!

Οσο για τις δοκιμες σε γλυκο νερο,ασε τον Abi να λεει.
Ειναι καπετανιος του γλυκου νερου..... Laughing
Χρήστος Λάρδης
Global Moderator
Ναύαρχος

« Reply #3 on: October 02, 2014, 10:32:48 »

Με γειά και καλοτάξειδο Αλέξανδρε.
Εύχομαι σύντομα να το δούμε στις συναντήσεις μας.
Abi
Associate Administrator
Πλοίαρχος

« Reply #4 on: October 02, 2014, 12:22:52 »

Καλοριζικο και καλοταξιδο φιλε!!!
Ομορφο δωρακι σου εκανες....!!!

Οσο για τις δοκιμες σε γλυκο νερο,ασε τον Abi να λεει.
Ειναι καπετανιος του γλυκου νερου..... Laughing

Εσυ να πας να ανοίξεις...... Αστειατόριο

Αλέξανδρος Σωτηράκης
Επικελευστής
*

« Reply #5 on: October 03, 2014, 02:06:23 »

ευχαριστω πολυ! ναι εκανα ωραιο δωρακι στον εαυτο μου. μερικες φορες το αξιζουμε
δυστυχως παιδια δεν θα μπορεσω να ερθω στις συναντησεις σας αν και θα το ηθελα πολυ. αλλα μπορειτε να ερθετε εσεις στην Ροδο
δοκιμη σε γλυκο νερο για ποιον λογο? δυστυχως δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτα μιας και γλυκο νερο δεν υπαρχει κοντα. θα μπορουσα ομως να παω στην πισινα του ξενοδοχειου που δουλευω χαχαχα

σημερα προχωρισα λιγο ακομα και μενουν 2 πραγματα ακομα και ειναι ετοιμο. περιμενω και την turnigy 9x να ερθει και ειμαι κομπλε.
σαν τελειως αρχαριος μου πηρε αρκετη ωρα αλλα δεν βιαζομαι. ολα γινονται σωστα και μελετημενα

στην συναρμολογιση ακολουθησα μερικες συμβουλες απο εδω ηδη http://www.abersochboatyardservices.co.uk/Dragon%20Force%20Hints%20&%20Tips.php
οι τρυπες γεμισαν με εποξικη και το καταρτι κολληθηκε. ολα δουλευουν απροβληματιστα.
εκανα και καποιες ενισχυσεις σε καποια εξαρτηματα. οι παραμανες του ηταν ψεφτικες τελειως και δεν μου εμπνεαν εμπιστοσυνη οποτε τις αλλαξα ολες με πιο καλες μαρκας owner που ειχα στον σακο ψαρεματος.  

εδω φαινεται η δικια του παραμανα δεμενη και η ελευθερη ειναι η δικια μου. εχει τεραστια διαφορα στην αντοχη!

επισης και εδω εγινε μια αλλαγη γιατι το κρικακι ηταν πολυ μικρο παλι και δεν μου καθοταν καλα στο ματι. επειδη θα φαει πολυ ζορι εκει ανοιξε παλι ο σακος του ψαρεματος και εβγαλα ενα κρικακι απο το jigging
εδω φαινεται το δικο του (το μαυρο) και το δικο μου (το ασπρο). επισης αλλαχτηκαν και τα bowsies (ετσι τα λεει ο αγγλος) σε πιο μεγαλα και ανθεκτικα.

εδω φαινεται πανω στο βαρκακι :

συνεχιζουμε συντομα...

Αλέξανδρος Σωτηράκης
Επικελευστής
*

« Reply #6 on: October 03, 2014, 02:12:41 »

για καποιον λογο δεν φαινονται ολες μου οι φωτογραφιες.
ξαναβαζω λοιπον μια ολοκληρη :
Abi
Associate Administrator
Πλοίαρχος

« Reply #7 on: October 03, 2014, 06:49:32 »

ευχαριστω πολυ! ναι εκανα ωραιο δωρακι στον εαυτο μου. μερικες φορες το αξιζουμε
δυστυχως παιδια δεν θα μπορεσω να ερθω στις συναντησεις σας αν και θα το ηθελα πολυ. αλλα μπορειτε να ερθετε εσεις στην Ροδο
δοκιμη σε γλυκο νερο για ποιον λογο? δυστυχως δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτα μιας και γλυκο νερο δεν υπαρχει κοντα. θα μπορουσα ομως να παω στην πισινα του ξενοδοχειου που δουλευω χαχαχα

Πρώτη δοκιμή σε γλυκό νερό γιατί αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που σου έχει ξεφύγει και μπεί νερό μέσα στο σκάφος δεν θα κινδυνεύσουν τα ηλεκτρονικά σου. Αν όντως μπορείς να το βάλεις στην πισίνα χωρίς να βρείς τον μπελά σου, θα σου έλεγα να το κάνεις.

Τα πάς πολύ καλά με τις ενισχύσεις! Καλή συνέχεια!
Αλέξανδρος Σωτηράκης
Επικελευστής
*

« Reply #8 on: October 03, 2014, 07:41:23 »

Πρώτη δοκιμή σε γλυκό νερό γιατί αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που σου έχει ξεφύγει και μπεί νερό μέσα στο σκάφος δεν θα κινδυνεύσουν τα ηλεκτρονικά σου. Αν όντως μπορείς να το βάλεις στην πισίνα χωρίς να βρείς τον μπελά σου, θα σου έλεγα να το κάνεις.

Τα πάς πολύ καλά με τις ενισχύσεις! Καλή συνέχεια!

καταλαβα. θα προσπαθησω να το βαλω στην πισινα η σε ενος φιλου μου οταν δεν εχει πελατες η αργα το βραδυ.
εψαξα να βρω εμπειριες απο αλλους χρηστες, σε ξενα φορουμ υπαρχει πολυ υλικο για το Dragon Force. εχουν γραφτει διαφορα για το που υστερει και τι πρεπει να αλλαχτει.
οριστε αλλη μια φωτογραφια με το κυριο κρικακι που περναει το σχοινι (δεν γνωριζω ορολογιες σορρυ) που για καποιον λογο δεν ειχε μπει πριν

το μαυρο ειναι το δικο του και με το ασπρο σχοινακι ειναι αυτο που του εβαλα. τωρα μπορω να το εμπιστευτω Smiley

θελω να φτιαξω καπακι για τα ηλεκτρονικα και για την αλλη τρυπουλα που εχει. αυτην την στιγμη κλεινει με κατι αυτοκολλητα (deck patches τα λενε) το οποιο δεν μαρεσει και καποια στιγμη θα μου τελειωσουν. θελω να εχω καπακι και να το στεγανοποιω με ταινια οπως κανουμε στα υπολοιπα βαρκακια. εχει κανεις να προτεινει καποιος υλικο? plexiglass μηπως? θα μαρεσε να ηταν και διαφανες φυσικα
Abi
Associate Administrator
Πλοίαρχος

« Reply #9 on: October 03, 2014, 09:12:30 »

Το πλεξι είναι βαρύ και θα σου πρότεινα να το αποφύγεις. Αφού θέλεις διαφάνεια βάλε μια χοντρή ζελατίνα (λίγο μεγαλύτερη απο την τρύπα) και μονωτική ταινία των ηλεκτρολόγων που είναι πάρα πολύ καλή επιλογή και υπάρχει σε μαύρο ώστε να μην χαλάσεις την οπτική εικόνα.
Βασικά θα κάνεις κάτι σαν της φωτογραφίας μόνο που αυτός έχει βάλει αυτοκόλλητο Dacron που προσωπικά δεν συμπαθώ. Είναι ακριβό, η κόλλα του είναι πολύ δυνατή και πολλές φορές ξεκολλάει μαζι με το χρώμα και πρέπει να έχεις ανα πάσα στιγμή καβάτζα κομμάτια στο ακριβές μέγεθος.
Αλέξανδρος Σωτηράκης
Επικελευστής
*

« Reply #10 on: October 08, 2014, 18:24:33 »

βρηκα μια διαφανεια τελικα λεπτη, ανθεκτικη και πολυ ελαφρια. την εκοψα οπως ακριβως το deck patch και ειναι μια χαρα. μαρεσει κιολας ετσι να βλεπω και μεσα.
ηρθε και η turnigy 9x σημερα οποτε ειμαι ετοιμος για πλευση

BassJunkies
Administrator
Ναύαρχος

So many projects to do...but not enough time!!!!

« Reply #11 on: October 09, 2014, 08:46:49 »

Καλή πρώτη πλεύση λοιπόν και περιμένουμε και βίντεο!!!! Company
Giannis Dimas
Global Moderator
Ναύαρχος

GRE 20 sailing for experience

« Reply #12 on: October 09, 2014, 08:48:34 »

Αυτο θα πει,ready to flight!!!
Καλες πλευσεις,και αναμενουμε οπτικο υλικο,και πρωτες εντυπωσεις σου!!!
Αλέξανδρος Σωτηράκης
Επικελευστής
*

« Reply #13 on: October 12, 2014, 05:35:49 »

ακομα δεν βρηκα χρονο να παω δυστυχως. αλλα συντομα Smiley
μια ερωτηση ακομα γιατι ειμαι ασχετος και δεν καταφερα να βρω απαντηση ψαχνοντας το φορουμ. δεν ειμαι σιγουρος αν οι μοιρες που βγαινουν τα πανια μου ειναι σωστες.
γραφει μεσα στο μανουαλ 90 μοιρες αλλα αν το ρυθμισω ετσι τοτε οταν ειναι τερμα μαζεμενα εχει αρκετο παιχνιδι και ειναι λασκα. ετσι πρεπει να ειναι? αν το κανω να ειναι πιο σφηχτο τερμα μαζεμενα (χωρις να ζοριζω το βιντσι) τοτε δεν βγαινουν πολυ εξω τα πανια οταν τα αφησω. (περιπου 60 μοιρες)
ελπιζω να καταλαβατε τι θελω να πω.
το σωστο δηλαδη πως πρεπει να ειναι?
Abi
Associate Administrator
Πλοίαρχος

« Reply #14 on: October 12, 2014, 09:13:42 »

Όσο πιό κοντά στις 90 μοίρες τόσο καλύτερα για τα πρίμα. Στις 60 μου φαίνεται πολύ κλειστό. Τέρμα μαζεμένο το πανί δεν είναι απαραίτητο να είναι στις μηδέν μοίρες αλλά να μην είναι και στις 10.
Είσαι σίγουρος ότι έχεις ακολουθήσει τις σωστές διαδρομές στις σκότες σου? Το βίντσι λειτουργεί σωστά? Mήπως θέλει ρύθμιση (αν ρυθμίζεται) το EPA (End Point Adjustment)? Με ποιά ΤΚ το δουλεύεις?
Pages: [1] 2 3   Go Up
  Print  

Jump to:  

* BassJunkies
Η ηλεκτρονική φιλοξενία της κοινότητας...

...είναι μια ευγενική χορηγία της εταιρείας
Bass Junkies