It appears that you have not registered with Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών. To register, please click here...
Κατασκευη ταχύπλου!
Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών
Welcome, Guest. Please login or register.
News:

Pages: [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Κατασκευη ταχύπλου!  (Read 1573 times)
iotsouk
Επικελευστής
*

« on: July 01, 2017, 11:53:12 »

Καλημέρα. Χρειάζομαι την βοήθειά σας για τη συνέχεια της κατασκευής που φαινεται στις φωτογραφίες. Βασικά το πέτσωμα της πλώρης έχει πολλα και μεγάλα σκαλοπάτια. Έκανα μια προσπάθεια με σιδηρόστοκο αλλα μάλλον δεν ανακάτεψα καλά με το σκληρυντικο και έφγε. Τελικα πως θα μπορούσα να συνεχίσω για να μη βαρύνει η κατασκευή;
Να συμπληρώσω οτι ξεκίνησα να το φτάχνω πριν δύο χρόνια κάθε καλοκαίρι. Νομίζω πως ήρθε η ώρα να το τελειώσω!!!
Ευχαριστώ!
iotsouk
Επικελευστής
*

« Reply #1 on: July 01, 2017, 11:55:40 »

Κι άλλες φωτο
iotsouk
Επικελευστής
*

« Reply #2 on: July 01, 2017, 11:57:04 »

Κι άλλες φωτο
xristos takis
Σημαιοφόρος

« Reply #3 on: July 01, 2017, 18:07:50 »

καλο μηνα!!
ειναι ευκολο να φτιαξεις μια λεια ομαλη επιφανεια χρησιμοποιοντας αφροστοκο. μετα θα επενδυσεις με καποιο ψιλο υαλουφασμα και ρητινη οπως στα αερομοντελα.

ΥΓ  δεν το εχω δοκιμασει, αλλα αφου δεν τα καταφερες με των 2 συστατικων μην ξαναπροσπαθησεις
Χρήστος Λάρδης
Global Moderator
Ναύαρχος

« Reply #4 on: July 01, 2017, 20:14:54 »

Καλή η πρόταση του Χρήστου.
Ο αφρόστοκος σε αντίθεση με τον σιδηρόστοκο, είναι πολύ ελαφρός.
Θα σου πρότεινα όμως πριν απ΄όλα να περάσεις ένα-δυο χέρια ρητίνη (πολυεστέρα ή εποξική) για να δέσει το ξύλο και να κάνει καλή πρόσφυση ο στόκος.
iotsouk
Επικελευστής
*

« Reply #5 on: July 03, 2017, 17:28:35 »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εάν βάλω ρητίνη ή πολυεστέρα πριν από τον στόκο, πρέπει να χρησιμοποιήσω και υαλούφασμα; Επίσης φίλος φαναρτζής μου είπε να χρησιμοποιήσω πολυεστερικό στόκο με ίνες γυαλιού. Το γνωρίζετε;
Abi
Associate Administrator
Αρχιπλοίαρχος

« Reply #6 on: July 04, 2017, 09:36:56 »

Όχι απαραίτητα σε αυτή την φάση. Μπορείς (και θα χρειαστεί σίγουρα) να βάλεις το πανί μετά.
Αυτό που χρησιμοποιεί ο φαναρτζής δεν είναι απαραίτητα καλό για την περίπτωση σου. Είναι κι αυτός δύο συστατικών, δύσκολος στην εφαρμογή, ειδικά πάνω σε ξύλινα πηχάκια και πολύ σκληρός για να τριφτεί μετά.
Αν είχες τα εργαλεία του φαναρτζή και τις ικανότητες του, θα ήταν μια λύση, αλλά για να ρωτάς εμάς προφανώς δεν.....  Company
Ο αφρόστοκος είναι πάμφθηνος, είναι πραγματικά σαν αφρός (ελαφρύς κι απαλός) και θα γεμίσει να μεγάλα κενά με ευκολία. Μετά θέλει πολύ απαλό χέρι στο τρίψιμο χωρίς να κουράζει καθόλου. Έχει μόνο ένα μειωνέκτιμα.....άμα βραχεί με νερό....πάπαλα. Άρα πρέπει να σιγουρευτείς ότι αφού στεγνώσει, θα τον μονώσεις μέσα έξω με πολυεστέρα ή εποξική ώστε στην χρήση να μην φτάσουν νερά εκεί. Κάτι που θα έκανες έτσι κι αλλιώς, αφού και το ξύλο αν βραχεί, πάλι πρόβλημα θα έχεις.
iotsouk
Επικελευστής
*

« Reply #7 on: July 04, 2017, 22:49:55 »

Οχι δεν εχω εμπειρια απο σιδηροστοκο και ουτε απο μοντελα. Ειναι το πρωτο μου και το φτιαχνω για το γιο μου. Βεβαια ετσι οπως το παω βλεπω να το χρησιμοποιει η επομεμη γενια. Τελος παντων.
Οταν λετε αφροστοκος εννοειται κατι σαν αυτο https://www.durostick.gr/proioda/upostromata-hromata/stokoi-spatoularismatos-episkeuis-oplismoi-xiras-domisis/durostick-afrostokos/ ;
Abi
Associate Administrator
Αρχιπλοίαρχος

« Reply #8 on: July 05, 2017, 09:26:09 »

Αυτός! Τον βρίσκεις πολύ εύκολα σε διάφορα καταστήματα με σχετικά ήδη κι ας μην είναι της συγκεκριμένης εταιρίας.
iotsouk
Επικελευστής
*

« Reply #9 on: July 05, 2017, 17:48:34 »

Μπορείτε να προτείνετε κάποια ρητίνη;
Χρήστος Λάρδης
Global Moderator
Ναύαρχος

« Reply #10 on: July 05, 2017, 22:10:44 »

Προτείνω τον πολυεστέρα. Είναι πιο οικονομικός.
Η εναλλακτική λύση είναι η εποχική ρητίνη που είναι πιο ακριβή.
Το πλεονέκτημά της είναι ο μεγαλύτερος χρόνος που δίνει μέχρι να πήξει.
Αγοράζεις από τα ναυτιλιακά είδη και κάποια χρωματοπωλεία.
Ένα από τα εξειδικευμένα καταστήματα κατάστημα η ΝΕΟΤΕΧ στο Μεταξουργείο.
Προσοχή στις αναλογίες ανάμιξης των δύο συστατικών. Φτιάχνε μικρές ποσότητες ιδίως στον πολυεστέρα. 80-100 γραμμάρια κάθε φορά.
Καλή επιτυχία.
iotsouk
Επικελευστής
*

« Reply #11 on: July 13, 2017, 11:19:12 »

Neotex εχει και το χρωματοπωλειο της γειτονιας μου. Ποιο υλικο συγκεκριμενα εχεις να προτεινεις;
iotsouk
Επικελευστής
*

« Reply #12 on: July 16, 2017, 15:53:14 »

Το σκάφος στοκαρίστηκε με ελαφρόστοκο και νομίζω πως οι καμπύλες διαμορφώθηκαν ικανοποιητικά. Θα ακολουθήσει πέρασμα με πολυεστέρα.

Abi
Associate Administrator
Αρχιπλοίαρχος

« Reply #13 on: July 16, 2017, 16:58:45 »

Μπράβο αλλά βάλε και καμιά φωτογραφία...

threadworthlesspics
Χρήστος Λάρδης
Global Moderator
Ναύαρχος

« Reply #14 on: July 16, 2017, 17:32:29 »

Neotex εχει και το χρωματοπωλειο της γειτονιας μου. Ποιο υλικο συγκεκριμενα εχεις να προτεινεις;

Αν προτιμήσεις τον πολυεστέρα, δεν έχει σημασία η μάρκα.
Αν προτιμήσεις την εποξική προτείνω την L της ΝΕΟΤΕΧ.

Για την δουλειά που θέλεις να κάνεις θα χρησιμοποιούσα τον πολυεστέρα.
Μικρές δόσεις σε πλατύ δοχείο για να διατηρείται περισσότερη ώρα.
Pages: [1] 2 3   Go Up
  Print  

Jump to:  

* BassJunkies
Η ηλεκτρονική φιλοξενία της κοινότητας...

...είναι μια ευγενική χορηγία της εταιρείας
Bass Junkies