It appears that you have not registered with Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών. To register, please click here...
Διακοπες..
Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών
Welcome, Guest. Please login or register.
News:

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Διακοπες..  (Read 131 times)
Ιωαννης Παπαντζικος
Επικελευστής
*

« on: July 17, 2018, 22:06:52 »

Καλησπερα μετα απο πολυ καιρο...ελπιζω να ειστε ολοι καλα απο υγεια και χαλια απο τρελα,,,να μεγαλωνει... Σημερα ειπα να κανω την πρωτη δοκιμη σε θαλασσα ενα σκαφακι που το εχω φτιαξει μονος μου (θα δωσω στο τελος πληροφοριες) και αφου φορτισα και τις 2 μπαταριες μολυβδου στα 12v και 7Αh η καθεμια τους δοκιμασα πρωτα την εμβελεια της τηλ/νσης εκτος νερου...Τηλεκατευθυνση εχω την Turnigy 9x v2 και δεκτη αυτον εδω,,https://hobbyking.com/en_us/turnigy-9x-2-4ghz-8ch-receiver-v2.html.
Μοτερ εχω αυτο εδω https://www.cornwallmodelboats.co.uk/acatalog/mfa1115_1.html και ρυθμιστη στροφων αυτον εδω...https://www.lindinger.at/en/cars-trucks-und-boats/cartruck-powerplants/speed-controllers/robbe-rookie-35-esc-for-brush-mo-tors.Σερβο  εχω 2 της futaba τα 3003....Oλα οκ λοιπον,,,,,ανοιγω τηλεκατευθυνση,,,ανοιγω διακοπτη...παιρνουν ολα ρευμα και απομακρυνομαι...εξω απο το νερο,,,η κεραια του δεκτη την εχω απεξω την μιση μεσα σε πλαστικο καλαμακι,,,μετραω αποσταση 360 μετρα και ακουγανε ολα,,και μοτερ και σερβο,,,,δεν πηγα πιο πολυ γιατι ειχε εμποδια,,,ωραια λεω,,,ωρα για πρωτο μπανιο,,,το βαζω στο νερο,,,παραλληλα προς παραλια,,,κανει 20-30 μετρα,,ξαφνικα σταματαει να δουλευει η τηλ/νση,,ουτε τιμονι,,ουτε μοτερ,,ουτε σερβο,,το φερνω κοντα με πετονια,,,κοιταζω,,λιιιγο ζεσταμενο το esc..κλεινω διακοπτη..μετα τηλ/νση,,,ξαναανοιγω σε 2 δευτερα,,,παντα τηλ και μετα διακοπτη,,,ακουνε ολα,,,ξεκιναω,,,μετα απο 4-5 μετρα παλι καθολου αποκριση,,Παρακαλω αν καταλαβαινει καποιος τι μπορει να φταιει ας μου πει,,,ισως καποια ασυμβατοτητα...ισως στον δεκτη καποιο θεμα..να πω εδω οτι στις θεσεις του δεκτη,,,στο 3 εχω το φυσακι απο το esc,,, και στο ενα και δυο τα σερβο,,μηπως εχω κανει λαθος εκει,,,το σκαφακι ειναι απο κοντρα πλακε και ντυμενο με πολυεστερα,,θα ανεβασω και λιγες φωτο...Συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα και περιμενω τα νεα σας,,,,,
Ιωαννης Παπαντζικος
Επικελευστής
*

« Reply #1 on: July 17, 2018, 22:15:39 »

Να συμπληρωσω εδω καποια χαρακτηριστικα,,,,μηκος 1,20...πλατος 34cm.. βαρος 16,200,,, προπελα 7,5 cm διαμετρο ..Στην μικρη διαδρομη που εκανε πριν κοψει πλαναρε καλα μπορω να πω,,,καλο βυθισμα,,,και δεν ειχα τερμα γκαζι,,,Ευχαριστω και παλι,,
Ιωαννης Παπαντζικος
Επικελευστής
*

« Reply #2 on: July 17, 2018, 22:22:11 »

Διαβασα και το ποστ αυτο..http://www.rc-boats.gr/index.php?topic=6085.15 .Καπου μοιαζει το προβλημα μου αλλα θα περιμενω και την γνωμη σας,,Επισης να πω οτι αφου κοβουν ολα και δεν υπακουει ουτε μοτερ-σερβο..ακουγεται ενας μικρος ανεπαισθητος θορυβος σαν τρεμουλο αλλα δεν καταφερα να προσδιορισω απο που,,βεβαια κλεινοντας διακοπτη εξαφανιζεται,,,ευχαριστω,,
Giorgos Manos
Υποπλοίαρχος

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

« Reply #3 on: July 20, 2018, 16:30:16 »

Γιάννη γειάσου.
Γιά το σκάφος που έχεις το οποίο σου βγήκε πολύ βαρύ και με τα ...καλούδια που έχεις η δική μου προσωπική άποψη είναι, πως η προπέλλα σου δεν πρέπει να υπερβαίνει σε διάμετρο το 55mm.
Παίξε με διαφορετικές προπέλλες βυθού, όχι επιφανείας από 45-55mm διάμετρο, και με βήμα από 0,8-1,4. Οσο ανεβαίνεις στη διάμετρο θα κατεβαίνεις στο βήμα.
Πάντως με τόσο βαρύ σκάφος και να θέλεις και να πλανάρει, ίσως χρειαστεί και άλλες αλλαγές.
Αν μπορείς κάνε δοκιμές σε μπανιέρα.
Σε συνεχή λειτουργία 1 λεπτού, πρέπει να πιάνεις μοτέρ και esc άφοβα. Παραπάνω θερμοκρασίες από 30 βαθμούς είναι απαγορευτικές. Φυσικά μιλάμε πάντα με τα εξαρτήματα που έχεις.
Ξεκίνα με μικρότερες προπέλες. 
Ιωαννης Παπαντζικος
Επικελευστής
*

« Reply #4 on: July 25, 2018, 18:40:23 »

Ευχαριστω κυριε Γιωργο για την συμβουλη και επισημανση,,,,Ξαναδοκιμαζοντας το σκαφακι μου βρηκα τελικα οτι οι διακοπες συμβαινανε απο μη ελευθερη κινηση του μηχανισμου απαγκιστρωσης με αποτελεσμα να ζοριζεται το σερβο και να κοβει ο ρυθμιστης,,,Αυτο που ειπατε για μικροτερη προπελα θα το δοκιμασω αμεσα...βεβαια με μικροτερη προπελλα μεγαλωνει η αποσταση προπελας-καρινας..αλλα δεν νομιζω να υπαρχει θεμα μιας και ετσι και αλλιως οι ταχυτητες ειναι μικρες,,Ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες σας..)
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to:  

* BassJunkies
Η ηλεκτρονική φιλοξενία της κοινότητας...

...είναι μια ευγενική χορηγία της εταιρείας
Bass Junkies