It appears that you have not registered with Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών. To register, please click here...
Footy?
Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών
Welcome, Guest. Please login or register.
News:

Pages: [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Footy?  (Read 220 times)
Αλεξανδρος Βλαχος
Κελευστής
*

« on: October 31, 2018, 23:04:43 »

Καλησπερα και καλως σας βρηκα,πριν 3 μηνες περιπου αγορασα δυο σκαφακια για να περναμε με τα παιδια μου τις ωρες μας στην παραλια,το ενα εντελως φτηνιαρικο με δυο προπελιτσες και το αλλο λιγο ποιο καλο με ενα σερβο και ενα καλουτσικο μοτερ,https://www.google.com/search?q=h+100+speedboat&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwig5qTRorHeAhVP3KQKHQ14CbwQsAR6BAgAEAE&biw=1680&bih=886#imgrc=nh6cvA8RlJ-YLM:
Το φτηνο για τα παιδια αντεξε σχεδον ενα μηνα και το αλλο μια φορα και τερμα,βραχυκυκλωσε ενας αισθητηρας που ειχε για προστασια και οταν κουμπωνες την μπαταρια δουλευε τερμα γκαζι χωρις να ακουει την τηλεκατευθυνση,μετα απο πολυ σκαλισμα ανακαλυψα οτι αν παρακαμψεις τον αισθητηρα δουλευουν ολα ρολοι,χωρις ομως να εχει προστασια.
Μιας και το σκαφακι μου φανηκε αναξιοπιστο αποφασισα να φτιαξω ενα σκαρι με πανι και να του πεταξω πανω τα παγματα απ το H-100.
Με αρκετο διαβασμα εδω μιας και ειμαι ασχετος απο ιστιοπλοια καταφερα να φτιαξω ενα σκαρι με γαστρα που βρηκα στο net,footy cobra mk1 με μεγεθος 25 περιπου εκατοστα απο κουτι πιτσας για δοκιμη και μετα ενα ξυλινο αν ολα πηγαιναν καλα.Το χαρτονινο με ενα πανι και χωρις μοτερ το πηρε ο αερας στο πρωτο του ταξιδι και κολυμπησα καμια 150αρια μετρα για να το φερω πισω,με ενα πανι τυπου σκουνας δεμενο καπου σταθερα και με μικρο πηδαλιο δεν ακουγε τιποτα!Μετα του εβαλα και το μοτερ γιατι βαριομουνα να κολυμπαω  :crazy:το χαρηκα αρκετα μπορω να πω αλλα δεν ηταν κατι ιδιαιτερο συν οτι ειχε ερθει η ωρα για το ξυλινο,μεγαλυτερο κατα 20 εκατοστα γιατι το μοτερ αποδειχτηκε τερας δυναμης για τοσο μικρο και ελαφρυ σκαφακι,υποβρυχιο το πηγαινε στην αποτομη γκαζια!
Ετσι λοιπον ξεκινησα το ξυλινο απο κοντρα πλακε 3mm,με δυσκολεψε παρα πολυ στο κολλημα γιατι δεν ειχα ουτε μορσετα ουτε καποια αλλα παρομοια εργαλεια να μου το κρατανε,3 φορες το κολλησα και την αλλη μερα ειχε ανοιξει!!! :angry:Δυο εβδομαδες μετα το σκαφος ηταν ετοιμο,το μονο θεμα που ειχα ηταν στο ποσο βαρος να του βαλω στο ποδι,ξεκινησα με 160 γραμμαρια αν θυμαμαι καλα και στο πρωτο καλο αερακι ξαπλωσε και ξεκινησε να μπαζει νερα  μετα του εβαλα ενα 520 γραμμαρια και εστρωσε!Ενα αλλο προβληματακι που βγηκε μετα τα νερα που εμπασε ειναι οτι παιζει συνεχεια το σερβο σαν να εχει παρκινσον κατι σαν παρεμβολες ακουγετε!
Το σκαφακι δουλευει με πανια δεμενα καπου σταθερα και με το μοτερ.
Μερικες φωτο και αν καταφερω θα ανεβασω και βιντεο,αν ειναι για αλλη κατηγορια το συγκεκριμενο σκαφακι ας το μεταφερετε γιατι δεν ηξερα που να το ποσταρω.
https://postimg.cc/gallery/21gxyx2my/

Αλεξανδρος
Αλεξανδρος Βλαχος
Κελευστής
*

« Reply #1 on: October 31, 2018, 23:27:37 »

https://www.youtube.com/watch?v=UM3LI9YbgMM
https://www.youtube.com/watch?v=4-eAhtW6L08
https://www.youtube.com/watch?v=-ZQhAapyX-0
Abi
Associate Administrator
Αρχιπλοίαρχος

« Reply #2 on: November 01, 2018, 10:26:18 »

Αλέξανδρε κατ' αρχάς συγχαρητήρια για την κατασκευή σου.

Απο εμπειρία μου με φτηνά σκαφάκια που έχουν δύο προπέλες (χωρίς τιμόνι), έχουν δύο καλώδια σε αυτές ώστε το κύκλωμα να κλείνει μόνο όταν βρίσκεται μέσα σε νερό. Έτσι δεν υπάρχει κίνδυνος σα σε χτυπήσουν οι προπέλλες έξω απο αυτό. Το κακό με αυτό το σύστημα είναι ότι εαν μπούν νερά στο σκάφος η ίδια η ασφάλεια γίνεται και ο θάνατος του σκάφος. Εαν το Η-100 είχε κάτι παρόμοιο τότε η αντίδραση του ήταν αναμενόμενη.

Η κατασκευή του υβριδίου σου, είναι σίγουρα πολύ όμορφη αλλά δύσκολα θα την έβαζα σε μια κατηγορία. Τα Footy είναι καθαρά ιστιοπλοϊά και πήραν το όνομα τους, απο το μήκος τους 1 Foot δηλαδή πρέπει να είναι κοντά και όχι μεγαλύτερο απο 30 εκατοστά. Άρα το πιτσόκουτο ήταν πιο κοντά σε Footy απο το ξύλινο σκαρί σου.

Το πρώτο μου ιστιοπλοϊκό (ελεύθερης πλεύσης) είχε δεμένο το πανί στο τιμόνι κι αυτό με ένα λαστιχάκι κρατούσε κόντρα. Όταν ο αέρας ήταν περισσότερος απο την δύναμη που ασκούσε το λαστιχάκι το σκάφος έστριβε (ορτσάριζε) οπότε δεν τουμπάριζε ποτέ, ούτε χανόταν 150 μέτρα μακρυά. Πριν τα τηλεκατευθυνόμενα, υπήρχαν αγώνες (ala drag race) όπου τα σκάφη έτρεχαν σε μια ευθεία με τα πανιά δεμένα σταθερά σε μια θέση.
Σήμερα, το σύνηθες στήσιμο (για ιστιοπλοϊκό πάντα) είναι ένα servo για το τιμόνι κι ένα βίντσι για τα πανιά. Στην περίπτωση σου, για να γίνει κάτι τέτοιο θα χρειαστείς ένα επιπλέον κανάλι σε τηλεκατεύθηση/δέκτη κι ένα βίντσι μέσα στο σκάφος.

Τα 3mm ξύλο, είναι ήδη πολλά για τόσο μικρό σκάφος πόσο μάλλον όταν είναι κοντρα πλακέ. Μια μπάλσα 2mm ή κοντρα πλακέ 1mm και μετά υαλόπανο με εποξική θα έκανε την ζωή σου πολύ πιο εύκολη.

Όσο για το βάρος στην καρίνα (το "πόδι" που είπες) μου φαίνεται λίγο, για το μήκος του σκάφους και την ιστιοφορία που έχεις. Τι μπαταρία έχεις μέσα?

Αλεξανδρος Βλαχος
Κελευστής
*

« Reply #3 on: November 01, 2018, 13:13:29 »

Σ ευχαριστω πολυ Abi.
Οπως τα λες ειναι,αυτο ακριβως ειχε και το H-100 εναν αισθητηρα με ενα μαυρο και ενα κοκκινο καλωδιο,τα εκοψα και τα ενωσα μεταξυ τους και τερμα το προβλημα.
Το εβαλα στα footy γιατι δεν ηξερα που να το αναρτησω  Απορία
Για το επιπλεον καναλι τωρα,με απασχολησε στην αρχη πριν μπει στο νερο και δω πως παει,σκεφτομουν και πως μπορω να κανω το καναλι του μοτερ να δουλευει ενα σερβο για βιντσι,δεν δουλεψε ασχημα ομως ετσι και ξεχασα αμεσως το δευτερο σερβο και τη σπαζοκεφαλια,το πακετο Η-100 μου κοστησε 37 ευρο απο Κινα,θα εμπλεκα μετα σε extra εξοδα.
Δυστηχως μονο αυτο το φυλλο κοντρα πλακε ειχα απο πλατη παλιας ντουλαπας  Laughing ατσαλινο το ατιμο! :gelia:πασχω απο υλικα!
Σε μια γερη ριπη αερα κοντα στα 7 μποφορ και με τα δυο πανια ανοιχτα ακουμπησε το πισω πανι στο νερο αλλα σηκωθηκε αμεσως χωρις προβλημα,θα το κοιταξω παντως γιατι σκεφτομαι ακομα ενα μικρο πανακι πανω απ το πισω. Η μπαταρια που ειχε το πακετο ειναι 7.4V 360mAh lithium battery την οποια αλλαξα με μια LiPo 7.4 600mAh,οι διαφορες που ειδα ειναι,πολυ περισσοτερος χρονος παιχνιδιου με τη LiPo,κοντα στην μια ωρα αλλα απο οταν αρχιζει να χτυπαει η τηλεκατευθυνση δεν εχεις χρονο ουτε για 20 μετρα,ενω με τη μικρη κανα δεκαλεπτο αλλα εχεις αλλα 5 λεπτα ακομα απο οταν χτυπησει (με πανια παντα),με το μοτερ κανα δεκαλεπτο ισως,εχω βρει μια lithium 1500mAh και σκεφτομαι να την παρω για να εχω και χρονο να το φερω πισω.
Χρήστος Λάρδης
Global Moderator
Ναύαρχος

« Reply #4 on: November 01, 2018, 18:20:30 »

Συγχαρητήρια Αλέξανδρε για την όμορφη κατασκευή σου. Το σκαφάκι είναι κουκλί.
Σου προτείνω η νέα σου κατασκευή να είναι κάποιας κατηγορίας και να γίνει επάνω σε σχέδια που υπάρχουν στο διαδίκτυο δωρεάν.
Τα Footy είναι 30,5εκ. Τα RG65 είναι 65εκ. Είναι οι δύο πιο μικρές κατηγορίες.
Αλεξανδρος Βλαχος
Κελευστής
*

« Reply #5 on: November 04, 2018, 17:20:11 »

Σ ευχαριστω Χρηστο,ναι εχει πολυ πλακα αλλα ειναι και μεγαλος δασκαλος,με μαθαινει διαφορα κατασκευαστικα και οδηγικα,το τακ παραδειγμα,οτι πρεπει να ειναι αποφασιστικο πριν το διαβασω εδω μεσα!
Φτιαχνω τωρα που βρηκα depron ενα μικρο Razor 3 στα 20cm για να του ταιριαξω πανω ενα παλιο ελικοπτερακι που ειχα,αυτα της πλακας με 20 ευρο που δεν πεταει σωστα,μετα σιγουρα ενα σωστο Footy στα 30,5cm απο μπαλσα αυτη τη φορα!
Abi
Associate Administrator
Αρχιπλοίαρχος

« Reply #6 on: November 06, 2018, 20:14:36 »

RAZOR III RULES  Pirate

Τόσα χρόνια μετά τον σχεδιασμό του αποτελεί (κατ' εμέ) την καλύτερη λύση για πρώτο σκάφος/κατασκευή (κι ας με πήρε 40 εκδόσεις μέχρι να το φτιάξω σωστά) ποιάαααα carbon..... Laughing

Αλέξανδρε θα το κάνεις κι αυτό υβρίδιο ή πραγματικό ιστιοπλοϊκό?

Μετά απο αρκετούς αγώνες με τα Footy, αρκετοί απο εμάς αποφασίσαμε ότι, δεν είναι σκάφη για θάλλασα, αλλά πισίνα ή λιμνούλα.
Το RG65 αντίθετα, συνδιάζει ιδανικά το μικρό μέγεθος (εύκολη αποθήκευση-μεταφορά), οικονομική κατασκευή και καλή πλεύση σε πολλές συνθίκες. Είναι μια κατηγορία που φέτος έκλεισε τα 40 χρόνια, πολύ διαδεδομένη και χωρίς να έχει αλλάξει σημαντικά απο την πρώτη έκδοση κανονισμών που σημαίνει ότι ακόμη και τα παλιά σκάφη είναι ακόμη αξιόπλοα.
Αλεξανδρος Βλαχος
Κελευστής
*

« Reply #7 on: November 07, 2018, 04:02:25 »

Ομορφο και πολυ ευκολο σκαρι,το παρατησα το μικρο 20cm γιατι θα παει το ελικοπτερακι για αεροπλανακι Laughing
Ξεκιναω τωρα το new razor 3 που ειναι ποιο μακρυ και ποιο στενο απο Depron,θα εχει 2 σερβο χωρις μοτερ,(θα παρω μαζι μου και βατραχοπεδιλα,να το φτανω ποιο γρηγορα)
θα γινει και το 65 καποια στιγμη ειναι στο προγραμμα,να μαθω πρωτα 5 πραγματα και θα το φτιαξω,καπου πηρε το ματι μου σε μια συζητηση που ελεγες για ενα αλλο 65 που τρεχει μαζι με τα RG,DF αν θυμαμαι καλα,ποια η διαφορα τους?και κατι ακομα για το depron με τι το στοκαρω?βαφετε με λαδομπογια διαλυτου?αντεχει πολυεστερα?

υ.γ το carbon που ειπες δεν το περασα ξοφαλτσα,δεν εχω δουλεψει ακομα τετοια υλικα και δεν τα ξερω,θα πειραματιστω με τον πολυεστερα που απ οτι εχω καταλαβει ειναι κοντα σαν διαδικασιες και μετα θα μου πεις τα μυστικα του carbon γιατι εχουν πολλες εφαρμογες και με ενδιαφερει!
Αλεξανδρος Βλαχος
Κελευστής
*

« Reply #8 on: November 07, 2018, 06:22:25 »

https://postimg.cc/gallery/1bbuvotzu/
Abi
Associate Administrator
Αρχιπλοίαρχος

« Reply #9 on: November 07, 2018, 18:08:10 »

Πολύ όμορφο το depron σου.

DF stands for Dragon Force 65, δες εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες: https://radiosailing.net/products/dragonforce-65-2017-version-6-650mm-df65-class-rc-sailboat

Όταν πρωτοβγήκε ήταν πραγματικά το μοναδικό σκάφος παιχνιδοεταιρίας που πληρούσε τους κανονισμούς της κατηγορίας του, γιατί σχεδιάστικε απο ανθρώπους που έτρεχαν σε αγώνες.
Μπορεί να είναι και το πιο φθηνό RTR στην κατηγορία RG65 χωρίς όμως να είναι φτηνιάρικο. Προσωπικά το θεωρώ ιδανικό για κάποιον που κάνει τα πρώτα του βήματα στην ραδιοιστιιοπλοϊα (και την αγωνιστική).
Το μοναδικό μειονέκτημα του, σε σχέση με τα άλλα 65άρια, είναι το λίγο αυξημένο βάρος του, λόγω των διαφόρων διευκολύνσεων που έχει (διακόπτης λειτουργίας, θήκη για μπαταρίες ΑΑ κλπ).
Έχει κάνει θράυση στην αγορά κι έτσι κατέληξε να αποκτίσει δική του κατηγορία, χωρίς αυτό όμως να εμποδίζει τον ιδιοκτήτη να συναγωνίζεται τα άλλα 65άρια. Μάλιστα βρίσκεται πια στην έκτη έκδοση (αφού πέρασε όλες τις παιδικές αρρώστιες) και οι πάμπολοι ιδιοκτήτες του έχουν κάνει σειρά τροποποιήσεων (και αναρτήσεων) ώστε να μπορεί να είναι πλήρως ανταγωνιστικό.

Ψήθηκες?
Αλεξανδρος Βλαχος
Κελευστής
*

« Reply #10 on: November 07, 2018, 19:00:06 »

ναι ψηθηκα αλλα για κατασκευη οχι ετοιμο.
εχω καψαλιστει με κατι βιντεο στο youtube με τα Volvo Ocean Race,απιστευτοι τυποι και σκαφαρες!!!
θα δουμε τωρα ποιο σκαρι,μολις τελιωσω με τα μικρα 
Abi
Associate Administrator
Αρχιπλοίαρχος

« Reply #11 on: November 07, 2018, 20:59:44 »

Όρτσα καπετάνιο
Τα Volvo είναι όντως απίστευτα σκάφη αλλά έχουν μια δουλειά ΜΟΝΟ, να τρέχουν στους ωκεανούς!
Το να κατεβάσεις ένα οποιοδήποτε ιστιοπλοϊκό σκάφος σε κλίμακα για 65άρι ή ακόμη και Marblehead (1290mm) είναι δύσκολη δουλειά και καταλήγει σαν τις μεταφράσεις: Όταν είναι πιστές δεν είναι λειτουργικές και όταν είναι λειτουργικές δεν είναι πιστές! Αν προσέξεις στους καλούς σχεδιαστές, ακόμα και απο Marblehead σε ΙΟΜ (1 μέτρο) τα σχέδια έχουν διαφορές! Δεν είναι απλά μικρότερα.

Συμπάσχω στην κάψα για κατασκευή, ο μόνος λόγος που πρότεινα το DF ήταν για να εξοικιωθείς με τα ιστιοπλοϊκά. Πρώτα να μάθεις τι δουλειά κάνει το κάθε τι στο σκάφος και μετά χτίσε και στόλο. Χαρά μας να σε βλέπουμε.
Όπως είπε και ο Χρήστος σχέδια υπάρχουν δεκάδες στο δίκτυο.
Πρώτα διαλέγεις κατηγορία, μετά σχέδιο που να δίνει όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες και μετά αγοράζεις τα ξύλα.

Τελείωσε πρώτα το σωστό Footy βγάλτο για βόλτα σε καμιά πισίνα ή λίμνη, για να μην κολυμπάς και μετά βλέπουμε.
Όσο για το κολύμπι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα απο τα μικρά ταχύπλοα σου ως σωστικό δένοντας απο πίσω ένα σκοινί/πετονιά με ένα μπουκάλι απο νερό-αναψυκτικό στην άκρη και να το φέρνεις βόλτα για να το συλαμβάνεις. Απλά μετά να προσέξεις να το γυρίσεις πίσω σιγά-σιγά.
Αλεξανδρος Βλαχος
Κελευστής
*

« Reply #12 on: November 07, 2018, 21:47:50 »

Σ ευχαριστω για τις απαντησεις και τα tips!!!αρα θελουμε και ρυμουλκο  :gelia:το καλο ειναι οτι εχω πολυ κοντα μου μια μαρινα που την πιανει πολυ ο καιρος και μεσα της δεν πιανει καθολου κυμα.
Ολα θα γινουν,ορεξη υπαρχει και τωρα το χειμωνα και αρκετος χρονος ελευθερος,οι γνωσεις μου λειπουν αλλα τις εμπλουτιζω καθημερινα 
Αλεξανδρος Βλαχος
Κελευστής
*

« Reply #13 on: November 11, 2018, 21:48:31 »

Οι κατασκευες προχωρανε  Crazy το μικρο 20cm εκανα λαθος δεν ειναι Razor 3 ειναι σκετο Razor 
Το αλλο που κανω 30,5cm ειναι Razor 3,προχωρανε και τα δυο μαζι,εχουν ντυθει στο πλαι με καπλαμα 1mm και εχουν στοκαριστει με στοκο αφρου,στο Razor 3 εχουν μπει τα servo,πηδαλιο,μια περιεργη καρινα και το καπακι,καταρτια εχουν μπει και στα δυο απο carbon καλαμι ψαρεματος,δεν αγοραζω για αρχη υλικα εξειδικευμενα θα το παλεψω με οτι βρισκω εδω και οτι εχω.
Μια ερωτηση,το μικρο οριζοντιο καταρτι που εχουν καποια ιστιοφορα στην πλωρη αν δεν κανω λαθος ειναι το μπομπρεσο απ οτι εψαξα στο net,πιανεται στο συνολικο μηκος του footy ή οχι

https://postimg.cc/gallery/102vtj8pm/
Abi
Associate Administrator
Αρχιπλοίαρχος

« Reply #14 on: November 12, 2018, 14:52:43 »

OYTE το μεγάλο είναι Razor 3, απο την στιγμή που άλλαξες την καρίνα με ένα στραβοχυμένο pancake  Laughing
Αν θέλεις να το κάνεις και μονόκερο μπορείς, αρκεί η διάμετρος του να είναι το πολύ 6.3χιλ. δες την παρακάτω εικόνα που είναι μια σύντομη αναφορά των κανονισμών:
http://footy.rcsailing.net/images/rules-summary.pdf

ή διάβασε τον πλήρη κανονισμό εδώ:
http://footy.rcsailing.net/footyrules_2009.pdf

Καλή συνέχεια
Pages: [1] 2   Go Up
  Print  

Jump to:  

* BassJunkies
Η ηλεκτρονική φιλοξενία της κοινότητας...

...είναι μια ευγενική χορηγία της εταιρείας
Bass Junkies