It appears that you have not registered with Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών. To register, please click here...
Footy?
Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών
Welcome, Guest. Please login or register.
News:

Pages: 1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Footy?  (Read 397 times)
Αλεξανδρος Βλαχος
Επικελευστής
*

« Reply #15 on: November 15, 2018, 22:36:39 »

Μια βοηθεια σχετικα με το σερβο που τραβαει τα πανια,εβαλα ενα μικρο μπλε 9gr και δεν ειχε δυναμη να τραβηξει το σχοινι ετσι οπως το εβαλα,το αλλαξα με ενα Servo Perfex KS-3 KYOSHO που ειχα απο ενα αυτοκινητακι και παλι δεν εχει δυναμη,μηπως φταιει η διαταξη απ τα κρυκακια που κανουν ορθες γωνιες και δεν φταινε τα σερβο?
Abi
Associate Administrator
Αρχιπλοίαρχος

« Reply #16 on: November 16, 2018, 10:54:16 »

Απορία
Δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις κάνει αυτή την διάταξη.
Υποθέτω απο τις θέσεις για ξάρτια και προηγούμενη ερώτηση για μπομπρεσο, ότι θα βάλεις κλασική ιστιοφορία. Δηλαδή δύο πανιά (Μεγίστη και Φλόκος) που κινούνται ξεχωριστά. Αρα θέλεις διπλή σκότα.

Εαν το servo σου έχει μπράτσο και όχι καρούλι (δεν φαίνεται στην φωτογραφία σου) μπορείς να ανοίξεις δεύτερη τρύπα μπροστά απο το κατάρτι, εκεί που τώρα έχεις τον τελευταίο κρίκο και να βγάλεις απο εκεί την σκότα του φλόκου που θα είναι δεμένη απ' ευθείας στο μπράτσο.
Δεύτερος τρόπος είναι να αντικαταστήσεις τον πάνω δεξιά (όπως βλέπω την φωτογραφία) κρίκο με ράουλο και να οδηγήσεις την σκότα απευθείας στον τελευταίο κρίκο. Δηλαδή να καταργήσεις τους δύο ενδιάμεσους κρίκους.

Φυσικά θα χρειαστεί στην μέση της μάτσας (το οριζόντιο carbon) να δέσεις την δεύτερη σκότα που με κάποιο τρόπο πρέπει να έχει ένα αντίστοιχο σταθερό σημείο πάνω στο κατάστρωμα ακριβώς κάτω απο το δέσιμο.
Επίσης χρειάζεται να υπολογίσεις τις διαδρομές τους ώστε τα δύο πανιά να κινούνται το ίδιο κατα περίπου 180 μοίρες (απο τέρμα ανοιχτά αριστερά σε δεξιά)

Για το servo τώρα:
Eάν είναι απο το τιμόνι του αυτοκινήτου, τότε δεν κάνει. Να έχεις υπόψιν σου ότι τώρα κάνεις δοκιμές χωρίς αέρα. Ο αέρας ασκεί μεγάλες δυνάμεις στο πανί που χρειάζεται βίντσι και όχι απλό servo, άρα πρέπει να δείς τα κιλά έλξης που θα έχει.
Εαν είναι απο τον κινητήρα, πάλι δεν κάνει διότι δεν έχει τέρμα! Θα συνεχίζει να γυρίζει μέχρι να σπάσει κάτι.

Αλεξανδρος Βλαχος
Επικελευστής
*

« Reply #17 on: November 16, 2018, 12:22:32 »

Δεν μπορεσα να βρω καποια εικονα πριν βαλω τα κρυκακια,οτι βρηκα ηταν με ενα καταρτι με δυο πανια και με ραουλο.Ναι με δυο πανια θα ειναι που θα δουλευουν χωριστα.
Στο σερβο εχω φτιαξει μπρατσο ξυλινο.Τα σερβο στο αυτοκινητο ειναι τερατα μπροστα στα μικρα μπλε 9gr,απο δυναμη δεν ξερω να σου πω γιατι δεν βρισκω πληροφοριες,παντως και τα δυο σερβο ειναι ιδια,τιμονιου και γκαζιου,δουλευουν 180 μοιρες (FW-05T KYOSHO).Θα κατασκευασω  σημερα δυο ραουλακια και θα προσπαθησω να φτιαξω την πρωτη σου φωτο.
Σ ευχαριστω
Abi
Associate Administrator
Αρχιπλοίαρχος

« Reply #18 on: November 16, 2018, 15:53:09 »

Τα πανιά πρέπει να κάνουν (σχεδόν) 180 κι όχι το servo (βιντσι). To servo χρειάζεται το πολύ 120, ανάλογα πάντα με την απόσταση που χρειάζεται να διανύσει κι αν χωράει μέσα στο σκάφος.
Στην πρώτη φωτογραφία θα δείς ότι οι δύο σκότες είναι δεμένες κάπου σταθερά πίσω κι όχι πάνω στο μπράτσο. 'Ετσι η απόσταση που διανύει το μπράτσο διπλασιάζεται στην σκότα έξω απο το σκάφος. Εαν ακολουθήσεις κάτι τέτοιο βάλε ράουλο και πάνω στο μπράτσο καλύτερα.
Αλεξανδρος Βλαχος
Επικελευστής
*

« Reply #19 on: November 21, 2018, 19:23:02 »

Την εφτιαξα τη διαταξη οπως στην πρωτη φωτο και δειχνει να δουλευει με λιγη αντισταση που εβαλα με το χερι,τωρα εχω κολλησει στα πανια,τα εφτιαξα απο σκαιστρο παραλιας https://www.google.com/search?q=%CF%83%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF+%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%83&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj9xqmE8eXeAhVsD8AKHaQ4DHkQ_AUIDigB&biw=1680&bih=886#imgrc=-bih2dRurGchaM: ειναι το ιδιο υλικο που εχουν οι πτυσσομενοι χαρταετοι,το σιδερωσα πρωτα και μετα εκοψα τα πανια,επειδη ομως αυτο το υφασμα ξεφτιζει γυρω γυρω του εβαλα ταινια υφασματινη η οποια μετα απο λιγη ωρα ξεκολλαει,τι κανω?να τα ραψω?
Χρήστος Λάρδης
Global Moderator
Ναύαρχος

« Reply #20 on: November 22, 2018, 19:39:09 »

και μετα εκοψα τα πανια,επειδη ομως αυτο το υφασμα ξεφτιζει γυρω γυρω του εβαλα ταινια υφασματινη η οποια μετα απο λιγη ωρα ξεκολλαει,τι κανω?να τα ραψω?

Αλέξανδρε μπορείς να κόψεις τα πανιά με ζεστό κολλητήρι. Κόβει και καίει ταυτόχρονα τις άκρες.
Αλεξανδρος Βλαχος
Επικελευστής
*

« Reply #21 on: November 25, 2018, 14:47:18 »

Σ ευχαριστω Χρηστο αλλα δεν τα καταφερα,αφηνε παλι ξεφτια και δεν μου αρεσε το αποτελεσμα,πηρα και αλλη ταινια απο φαρμακειο,αδιαβροχο τσιροτο αλλα και παλι δεν!Εχω βαρεθει να του φτιαχνω πανια και να τα πεταω   Angry 5 ζευγαρια μεχρι τωρα!
Εκοψα ξανα χθες και περιμενω αυριο Δευτερα που θα ειναι ανοιχτα τα μαγαζια να τα παω σε μια μοδιστρα να μου τα περασει ενα γαζι.
Το σκαφακι ειναι ετοιμο,μονο βαψιμο θελει.
Χρήστος Λάρδης
Global Moderator
Ναύαρχος

« Reply #22 on: November 26, 2018, 19:46:56 »

Σ ευχαριστω Χρηστο αλλα δεν τα καταφερα,αφηνε παλι ξεφτια και δεν μου αρεσε το αποτελεσμα,πηρα και αλλη ταινια απο φαρμακειο,αδιαβροχο τσιροτο αλλα και παλι δεν!Εχω βαρεθει να του φτιαχνω πανια και να τα πεταω   Angry 5 ζευγαρια μεχρι τωρα!
Εκοψα ξανα χθες και περιμενω αυριο Δευτερα που θα ειναι ανοιχτα τα μαγαζια να τα παω σε μια μοδιστρα να μου τα περασει ενα γαζι.
Το σκαφακι ειναι ετοιμο,μονο βαψιμο θελει.

Πρέπει να διαμορφώσεις λίγο την μύτη του κολλητηριού. Να την κάνεις μαχαιρωτή και με ελαφρά καμπύλη ή να αγοράσεις την ειδική που χρησιμοποιούν για το κόψιμο των σκοινιών στα καταστήματα ναυτιλιακών ειδών. Είναι θέμα θερμοκρασίας και ταχύτητας κοπής. Κάνε δοκιμές σε ρετάλια.
Βάλε φωτογραφίες να το χαρούμε.
Αλεξανδρος Βλαχος
Επικελευστής
*

« Reply #23 on: November 29, 2018, 15:15:15 »

Σ ευχαριστω  Χρηστο,εκανα δουλεια τελικα,τα εραψα μονος μου 
Επρεπε να γινει η δουλεια γρηγορα γιατι ειχα αρχισει να βαριεμαι και η μοδιστρα ειχε δουλεια!
Το μπροστα πανι αν δεν κανω λαθος ειναι ο φλοκος,δεν το εχω βαλει στο σερβο ακομα,το εχω καπου σταθερα δεμενο και δουλευει μονο το πισω πανι,θελω να κανω δοκιμες πρωτα και βλεπουμε.
Το εχω περασει ενα χερι ξυλοντεκορ καρυδια,μετα θα περαστει βερνικι αραιωμενο πολλα χερια να τραβηξει,αργοτερα η γαστρα θα περαστει χρωμα και τερμα.Την καρινα την μακρινα αρκετα και αλλαξα πηδαλιο,απο plexi σε μπαλσα.
Και μια απορια,στην τρυπα που περναει το σχοινι που τραβαει το πανι θ μπαινουν νερα?

https://postimg.cc/gallery/102vtj8pm/
Abi
Associate Administrator
Αρχιπλοίαρχος

« Reply #24 on: November 29, 2018, 20:02:05 »

Οπτικά είναι πανέμορφο!
Ιστιοπλοϊκά όμως, είνα άγνωστο αν θα δουλέψει.

1. Ο Φλόκος (το μπροστά πανί όπως πολύ σωστά είπες) πρέπει να είναι μικρότερος απο την μεγίστη (όνομα και πράγμα)
2. Η καρίνα τώρα, είναι τεράστια και μάλλον θα σου κόβει πολύ απο ταχύτητα. Καλά έκανες και μεγάλωσες το ύψος της. Έπρεπε να κόψεις απο το πλάτος (πλώρη-πρύμνη) όπως την κοιτάς απο το πλάι.
3. Η σκότα πρέπει να στηριχτεί κάπως, ακριβώς κάτω απο το σημείο που δένει στην μάτσα της μεγίστης. Όπως είναι τώρα δεν θα μπορεί να παραμείνει το πανί κλειστό και δεν θα έχεις όρτσα (κόντρα στον άνεμο). Στην συννημένη φωτογραφία με κόκκινο είναι η σωστή πορεία της σκότας. Για να μην την καρφώσεις πάνω στο καπάκι μπορείς να βάλεις στην τρύπα, ένα σωλινάκι που να την οδηγεί πρός ένα κρίκο που θα είναι δεμένος με δυο σκοινάκια απο τα πλαινά του σκάφους, πράσινες γραμμές. Έτσι θα έχεις λιγότερες πιθανότητες να σου μπούν νερά και θα είναι ελεύθερο το καπάκι να ανοιγοκλείνει. Πολλοί δεν ασχολούνται με τα νερά γιατί όπως είπαμε τα Footy είναι για λίμνούλες και πισίνες όχι για άγριες καταστάσεις όπου θα έχεις νερά να ανεβαίνουν στο κατάστρωμα.
Αλεξανδρος Βλαχος
Επικελευστής
*

« Reply #25 on: December 03, 2018, 10:07:43 »

Σ ευχαριστω Abi,θα μαθουμε σε λιγες μερες  Απορία
Ο φλοκος ειναι στην βαση του 3 εκατοστα ποιο κοντος απ την μεγιστη,σε υψος σχεδον το ιδιο.βαση φλοκου 15cm και μεγιστη 18cm,υψος 46cm
Η καρινα ειναι σε μηκος σχεδον οπως στο σχεδιο που δινει το razor 3,τωρα για το σχεδιο της,δεν το αλλαζω γιατι μ αρεσει πολυ οπτικα,αν θα δημιουργησει προβλημα οταν μπει στο νερο το ξανα βλεπουμε.
Η βαση της σκοτας τωρα,μου εδωσες μια ιδεα με το σχεδιο σου,αν καταλαβα καλα δεν πρεπει να ανεβοκατεβαινει οπως την κοιτας απ το πλαι,να γυριζει δεξια -αριστερα αλλα οχι πανω κατω,σωστα?
Η μεγιστη πανω στην σκοτα πρεπει να ειναι ραμενη-δεμενη σε ολο το μηκος της?
Abi
Associate Administrator
Αρχιπλοίαρχος

« Reply #26 on: December 03, 2018, 15:05:32 »

Σωστά! Στα πανιά τίποτα δεν πάει πάνω-κάτω (ε καλά, κάποια πράγματα στο σετάρισμα πάνε, αλλά δεν είναι της ώρας). Όλα περιστρέφονται μόνο αριστερά-δεξιά.

Αν εννοείς την ΜΑΤΣΑ (οχι την σκότα) τότε οχι! Τα πανιά (στα μοντέλα) πιάνονται μόνο στις δύο άκρες της μάτσας. Το κατάρτι τωρα, είναι άλλη υπόθεση. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων η μεγίστη πιάνει με κρικάκια ανα διαστήματα πάνω σε όλο το μήκος του καταρτιού. Υπάρχουν και πανιά που έχουν φάκελο, μέσα στον οποίο μπαίνει όλο το κατάρτι, αλλά να μην σε μπερδεύω.

Δες την φωτογραφία για αναλογίες:
Αλεξανδρος Βλαχος
Επικελευστής
*

« Reply #27 on: December 06, 2018, 19:11:49 »

Εγινε Αbi,λιγα χρωματα ακομα και παμε θαλασσα!!!
Φτιαχνω ενα,μισο footy 15cm για πισινα,σχεδιο λιγο απο razor και λιγο δικο μου,το θεμα που εχω ειναι με το βαρυδι,του εβαλα 110gr και του επεφτε πολυ βαρυ,το εκοψα,το λιμαρισα και ειναι τωρα περιπου στα 80gr.
Το εβαλα σε νερο για να δω πως καθετε και νομιζω οτι εχει πολυ εκτοπισμα,για ριξτε μια ματια,στη μολυβια φτανει το νερο,χωρις τιποτα μεσα.

https://postimg.cc/gallery/16oqu9pkq/
Pages: 1 [2]   Go Up
  Print  

Jump to:  

* BassJunkies
Η ηλεκτρονική φιλοξενία της κοινότητας...

...είναι μια ευγενική χορηγία της εταιρείας
Bass Junkies