It appears that you have not registered with Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών. To register, please click here...
Χανιώτικη Γαΐτα ΑΡΓΥΡΩ ΙΙ
Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών
Welcome, Guest. Please login or register.
News:

Pages: [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Χανιώτικη Γαΐτα ΑΡΓΥΡΩ ΙΙ  (Read 1635 times)
koronet
Global Moderator
Αρχιπλοίαρχος

GRE 17

« on: February 07, 2019, 17:39:55 »

Μετά από πολλούς μήνες αποχής από τις μοντελιστικές δραστηριότητες, ναυπηγικές και αγωνιστικές, ιστιοπλοϊκές κυρίως, το σύνδρομο στέρησης για κοπίδι, κόλλα και ξύλο ταλαιπωρούσε όλο αυτό το διάστημα τα χέρια με φαγούρα και το μυαλό με αναμνήσεις. Όμως, λόγω προσωρινής απουσίας κατάλληλου ταρσανά για τα μεγέθη των παλιών σκαφών μου, οι κατασκευές είχαν ανασταλεί επ’ αόριστον. Αποφάσισα λοιπόν να προσαρμόσω τις ανάγκες μου σε ναυπηγήσεις  μικρότερης κλίμακας, στατικών πλέον μοντέλων. Έτσι, δημιουργήθηκε ο νέος φορητός  μικροταρσανάς μου, που αποτελείται  από ένα ταπεινό ρετάλι πάγκου κουζίνας 50Χ60cm, απομεινάρι μιας πρόσφατης ανακαίνισης, κι ένα άλλο μικρότερο για βοηθητικό. Ανασυντάχθηκε ο παλιός κατασκευαστικός εξοπλισμός και η αναδομημένη εργαλειοθήκη πήρε τη θέση της δίπλα στη νέα ναυπηγική κλίνη και αυτοανακηρύχθηκα σε αρχικαραβομαραγκό του νέου μου ταρσανά. Βέβαια, όταν μας κάνει τη χάρη και φύγει ο χειμώνας, το καρνάγιο θα μετακομίσει στον κήπο και τότε είναι πιθανό να μεγαλώσουν οι κλίμακες…
Ξεκίνησε λοιπόν η αναζήτηση για την κατασκευή κάποιου μοντέλου παραδοσιακού σκαριού. Ψάχνοντας στον naftotopos, την προσοχή μου τράβηξε η φινέτσα της χανιώτικης γαΐτας. Αναζητώντας υλικό, βρήκα την ιστορία μιας πρόσφατης σχετικά ανακατασκευής μιας βυθισμένης γαΐτας, μήκους 5,50μ, που ανελκύστηκε και αναδομήθηκε πλήρως από τον νέο της ιδιοκτήτη στα Χανιά, με νέο όνομα «ΑΡΓΥΡΩ» και ιστιοφορία λατίνι· το λεμβολόγιο της φυσικά είναι χανιώτικο, «Λ.Χ.797». Ιδού: http://www.haniotika-nea.gr/argiro-epistrefi-sti-thalassa/. Η περιγραφή της αναστήλωσης του ναυαγισμένου κουφαριού και το όμορφο αποτέλεσμα μου έκαναν εντύπωση! Μη έχοντας ασχοληθεί στο παρελθόν με παραδοσιακά σκάφη, ομολογώ ότι η έρευνα για σχέδια, φωτογραφίες, ορολογίες, αλλά και αυτή η ίδια η ιστορία της ΑΡΓΥΡΩ, με συνεπήραν. Το όνομά της, μάλιστα, σημαίνει και κάτι για μένα, αφού είναι το όνομα της Χανιώτισσας, Μαλαθυριανής γιαγιάς που δε γνώρισα· έφυγε από τη ζωή όταν ο πατέρας μου ήταν 5 χρονών. Με σχέδια από τον naftotopos και προσαρμογή τους στις διαστάσεις της ΑΡΓΥΡΩ, σε κλίμακα 1:15, στα 36,7 εκατοστά, αποφασίστηκε το σκάρωμα και της δικής μου πλέον βάρκας. Έτσι,  μια  νεότευκτη χανιώτικη γαΐτα με λατίνι από έναν νεόκοπο καραβομαραγκό θα δείχνει περήφανη στις μάσκες της πλώρης της την ταυτότητά της: «ΑΡΓΥΡΩ ΙΙ»!
Για τη ναυπήγηση θα χρειαστούν: Κόντρα πλακέ 3 και 1,5mm, Balsa 1,5 και 2mm, πηχάκια και δοκαράκια πάχους 4, 5 και 6mm. Όσο για τα διάφορα εξαρτήματα της αρματωσιάς και εξοπλισμού της θα επιστρατευτούν πολλή φαντασία και ιδέες από τον naftotopos, με μέλημα την πλησιέστερη διατήρηση της κλίμακας για όλα τα καλούδια, άγκυρες, σχοινιά, άλμπουρα, κουπιά, καμάκια, δίχτυα, ψαροκασέλες, αλιεύματα, καλάθια, σκαρμούς κλπ. Για την κατασκευή δεν θα ακολουθηθεί ο απόλυτα παραδοσιακός τρόπος χτισίματος με στραβόξυλα κλπ, αλλά η μέθοδος των νομέων, όπως υπαγορεύεται από τα σχέδια.
Μετά την προμήθεια των απαραίτητων υλικών κόπηκαν σήμερα οι νομείς και τα άλλα κομμάτια που προέκυψαν από τον σχεδιασμό μου. Να’ ναι καλά ο φίλος μου ο Κωστής, αρχαίος μοντελιστής, πλην όμως κάτοχος ενός υπερσύγχρονου μηχάνηματος laser.

koronet
Global Moderator
Αρχιπλοίαρχος

GRE 17

« Reply #1 on: February 07, 2019, 17:53:16 »

Ναυπηγική κλίνη ημέρα 0: H κοπή με το laser καταπληκτική και ...άκοπη. Μένει να δούμε από το αποτέλεσμα αν ήταν ακριβής η μετατροπή των σχεδίων.
Giorgos Manos
Υποπλοίαρχος

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

« Reply #2 on: February 08, 2019, 16:00:53 »

Γειά σου Κώστα. Χαίρομαι που σε βλέπω και πάλι κοντά μας. Καλή επιτυχία στην καινούργια σου αυτή προσπάθεια. Προδικάζω καταπληκτικό αποτέλεσμα.
 Respect
koronet
Global Moderator
Αρχιπλοίαρχος

GRE 17

« Reply #3 on: February 08, 2019, 18:10:53 »

Γιώργο,  Thanks
Χρήστος Λάρδης
Global Moderator
Ναύαρχος

« Reply #4 on: February 08, 2019, 23:08:35 »

Μεγάλη και πολύ ευχάριστη έκπληξη.
Δεν επισκέφτηκα το φόρουμ για δυο τρεις μέρες λόγω της μετακόμισης και του δικού μου καρνάγιου και απόψε, με χαρά διπλή βλέπω τον Κώστα να παρουσιάζει την κατασκευή ενός αγαπημένου μου θέματος.
Γεια σου φίλε καλή επιτυχία.
(Ξανάπιασα το τρεχαντήρι).
koronet
Global Moderator
Αρχιπλοίαρχος

GRE 17

« Reply #5 on: February 09, 2019, 09:51:50 »

Χρήστο ευχαριστώ για το καλοσώρισμα. Χαίρομαι κι εγώ που επανήλθα κι ελπίζω σύντομα να επισκεφτώ το νέο σου καρνάγιο, να σε δω και να θαυμάσω το έργο τέχνης σου, το τρεχαντήρι και τα άλλα σου μοντέλα που έχω χάσει. Κράτα μας ενήμερους για τη συνέχεια της κατασκευής του.
Πιστεύω ότι ο τρόπος που κατασκευάζω τη γαϊτούλα μου, που  είναι απλουστευμένος, καλός για μύηση, με βάζει σιγά σιγά στον κόσμο των παραδοσιακών σκαφών και σε ένα άλλο όμορφο κομμάτι μοντελισμού. Το σχέδιό μου είναι, μόλις την ολοκληρώσω, να μεγαλώσω τη κλίμακα στο 1:10 (55cm) ή 1:8 (68cm) και να την ξαναχτίσω ορθόδοξα πλέον, αφού οργανώσω καλύτερα τον ταρσανά μου, με τις συμβουλές πιο έμπειρων καραβομαραγκών και κυρίως τις δικές σου.

koronet
Global Moderator
Αρχιπλοίαρχος

GRE 17

« Reply #6 on: February 09, 2019, 15:16:35 »

Hμέρα 1: Κατάστρωμα. Προετοιμασία για πέτσωμα.

koronet
Global Moderator
Αρχιπλοίαρχος

GRE 17

« Reply #7 on: February 09, 2019, 17:25:13 »

Μια δοκιμή για τις κλίμακες (οπτικά). Κατάρτάκι από λαβή πινέλου Νο 6 κι αντέννα λατινιού από καλαμάκια σουβλακίων...  Laughing Laughing Laughing
Abi
Associate Administrator
Αρχιπλοίαρχος

« Reply #8 on: February 09, 2019, 18:40:07 »

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το forum αποκτά σιγά-σιγά κίνηση στα κλασικά σκαφάκια (στατικά και μη).
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ξαναβλέπουμε τον Κώστα να ασχολείται με τις κατασκευές.  Hello
Είμαι σίγουρος ότι μέχρι να φτιάξει ο καιρός και μεταφερθείς στον κήπο, θα έχεις πάρεις το κολάι και θα φτιάχνεις καταπληκτικά πράγματα.
Άντε να σε δούμε κι απο κοντά.
Καλή συνέχεια.
koronet
Global Moderator
Αρχιπλοίαρχος

GRE 17

« Reply #9 on: February 09, 2019, 18:53:27 »

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το forum αποκτά σιγά-σιγά κίνηση στα κλασικά σκαφάκια (στατικά και μη).
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ξαναβλέπουμε τον Κώστα να ασχολείται με τις κατασκευές.  Hello
Είμαι σίγουρος ότι μέχρι να φτιάξει ο καιρός και μεταφερθείς στον κήπο, θα έχεις πάρεις το κολάι και θα φτιάχνεις καταπληκτικά πράγματα.
Άντε να σε δούμε κι απο κοντά.
Καλή συνέχεια.

Γεια σου παλιόφιλε! Μετά από μοντελιστικό  Sleep είπα να το ρίξω στο  
Θα σας δω σύντομα!
koronet
Global Moderator
Αρχιπλοίαρχος

GRE 17

« Reply #10 on: February 11, 2019, 20:35:40 »

Ημέρα 2: Πέτσωμα καταστρώματος και φινίρισμα. Από αύριο ξεκινάμε το πέτσωμα της γάστρας. Προς το παρόν φαίνεται ότι η προσαρμογή του σχεδίου είναι εντάξει, λόγω της συμμετρίας που "βγήκε" στο πέτσωμα. Μόνο κάπου χάθηκε ένα χιλιοστό κατά μήκος και κατά πλάτος, αλλά το "κλεψα". Προφανώς αφορά στο καλιμπράρισμα των νομέων. Στη πραγματική βάρκα, το λάθος θα ήταν 1,5 εκατοστό...
Sailboat
koronet
Global Moderator
Αρχιπλοίαρχος

GRE 17

« Reply #11 on: February 13, 2019, 16:06:04 »

Ημέρα 3: Η κατασκευή συνεχίζεται με πολυ αργούς ρυθμούς. Φταίει η ...φορητότητα του ταρσανά. Πρώτο πέτσωμα γάστρας. Ας ελπίσουμε ότι θα κλείσει σήμερα.
Χρήστος Λάρδης
Global Moderator
Ναύαρχος

« Reply #12 on: February 13, 2019, 20:48:03 »

Γρήγορα πάει η δουλειά! Αύριο κλείνει η γάστρα.
koronet
Global Moderator
Αρχιπλοίαρχος

GRE 17

« Reply #13 on: February 14, 2019, 09:07:49 »

Γρήγορα πάει η δουλειά! Αύριο κλείνει η γάστρα.
Πάει γρήγορα γιατί χρησιμοποιώ μπάλσα 1mm για το πρώτο πέτσωμα και κόλλα CA. Είναι και στη κλίμακα...
koronet
Global Moderator
Αρχιπλοίαρχος

GRE 17

« Reply #14 on: February 14, 2019, 22:23:25 »

Ημέρα 4: κλείσαμε!
Pages: [1] 2 3 4   Go Up
  Print  

Jump to:  

* BassJunkies
Η ηλεκτρονική φιλοξενία της κοινότητας...

...είναι μια ευγενική χορηγία της εταιρείας
Bass Junkies