It appears that you have not registered with Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών. To register, please click here...
Μεγιστη αντοχη βαρους σκαριου
Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών
Welcome, Guest. Please login or register.
News:

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Μεγιστη αντοχη βαρους σκαριου  (Read 49 times)
Στέφανος Δώδας
Ναύτης
*

« on: May 21, 2020, 12:55:27 »

Καλησπερα μοντελιστες!
Ειμαι καινουργιος οχι μονο εδω στο φορουμ αλλα γενικα στον μοντελισμο. Πηρα ενα project απο το πανεπιστημιο μου, στο οποιο εχω να φτιαξω μια τηλεκατευθυνομενη βαρκα που να μπορει να κινειται αυτονομα. Με τα ηλεκτρολογικα και τον προγραμματισμο τα παω καλα, το θεμα το εχω με την βαρκα. Εχω επιλεξει να κανω 3d εκτυπωση ενα σκαρι που βρηκα στο διαδικτυο αλλα θελω να ειμαι σιγουρος οτι θα αντεξει το βαρος των ηλεκτρονικων εξαρτηματων  που θα βάλω πάνω. O καθηγητης μου βασικα με ρωτησε οτι θα πρεπει να ειμαστε σιγουροι πριν γινει η εκτυπωση. Το βαρος του σκαριου ειναι 2.2kg και το βάρος που θέλω να βάλω πάνω είναι 700g. Θα αποτελείται απο πλαστικο ABS και εχει συνολικο μηκος 550mm, πλάτος 200mm και ύψος ( από κάτω μέχρι το κατάστρωμα) 128mm. Εχω τραβήξει και κάποια screenshot του μοντέλου για διευκρινηση εδω https://sirick93.tumblr.com/
Επίσης θα μπορεί αυτή η μηχανή να κινήσει την βάρκα? https://www.hellasdigital.gr/go-create/fpv/brushless-dc-motor/turnigy-d2836-11-750kv-brushless-outrunner-motor/
Abi
Associate Administrator
Αρχιπλοίαρχος

« Reply #1 on: May 22, 2020, 11:04:20 »

Γειά σου Στέφανε, Welcome

To 3D print θέλει μεγάλη προσοχή στα τυχών κενά/τρύπες που δημιουργηθούν. Άρα θα πρέπει να κάνεις δοκιμές στεγανώτητας πριν αρχίσεις να τοποθετείς μέσα πράγματα. Πρώτα σε μπανιέρα βάζοντας μέσα μεγαλύτερο βάρος του τελικού και αφήνοντας το για ώρα. Μετά να το γεμίσεις νερό να δείς αν τρέχει πάλι για ώρα γιατί τις περισσότερες φορές δεν φαίνονται αμέσως.
Πόσο πάχος έχουν τα τοιχώματα? Θα τυπώσεις solid ή με infill? Στην δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι δεν μπαίνει νερό στα κενά.
Επίσης το ABS έχει μεγάλη τάση να κάνει warping πόσο μάλλον σε τόσο μεγάλο μοντέλο. Φυσικά είναι προτιμότερο απο το PLA στην συγκεκριμένη περίπτωση, ίσως ακόμη και απο PET ή Νάιλον.
Θα τυπωθεί σε κομμάτια ή μονοκόματο?

Ναυπηγός δεν είμαι για να συγκρίνω εκτόπισμα με το επιπλεόν βάρος. Νομίζω ότι σε αυτό το μέγεθος δεν θα έχεις πρόβλημα. Ένας κλασικός κανόνας είναι να το βάλεις όσο πιο χαμηλά γίνεται.
Ο σχεδιαστής του σκαριού φαίνεται ότι το έχει προετοιμάσει για να γίνει τηλεκατευθυνόμενο μιας κι έχει θέση για το servo του τιμονιού κλπ. Εκείνος δεν αναφέρει μέγιστο βάρος ή στήσιμο?
Τι είδους μπαταρία σκοπεύεις να βάλεις (LiPo, Μολύβδου, NiCd κλπ)? Συνήθως αυτή αποτελεί το πιο βαρύ κομμάτι και η θέση της ρυθμίζει την όλη ισορροπία του σκάφους.
Πρέπει να απαντήσουν κι οι υπόλοιποι αλλά δε νομίζω ότι το μοτέρ αυτό κάνει για το συγκεκριμένο σκαρί. Αυτό που θέλεις είναι κάτι αργόστροφο και δυνατό άρα πας για Bushed και όχι Brushless. Ψαξε στο φόρουμ να δεις τι βάζουν στα ρυμουλκά και σε αυτά που είναι για ψάρεμα.
Μεγάλη προσοχή πρέπει να δώσεις και στην προπέλα (διάμετρος, βήμα, φτερά) που πρέπει να είναι βυθού γι' αυτό το σκαρί.
Το βιντεάκι του Μανώλη είναι πολύ ενημερωτικό <a href="http://www.youtube.com/watch?v=NkNtWPOLslU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=NkNtWPOLslU</a>
Θα χρειαστεί να έχεις τουλάχιστον ένα στεγανό καπάκι, ώστε να μην μπούν νερά απο το κατάστρωμα και να μπορείς να το ανοίγεις εύκολα.
Αυτά για αρχή.....

Στέφανος Δώδας
Ναύτης
*

« Reply #2 on: May 23, 2020, 13:16:22 »

Γειά σου Abi και ευχαριστω για την απαντηση
Η βάρκα θα τυπωθει με infill για λιγοτερο κόστος με 20% ή 30%. Πιστευεις θα ειναι αρκετο ωστε να μην αφησει τρύπες? Εννοειται πως θα το δοκιμασω οπως ειπες στην μπανιερα. Θα τυπωθει σε 3 κομματια γιατι δεν χωραει να τυπωθει ολοκληρο με την μια στον εκτυπωτη. Οσο για το βαρος ναι τελικα το εψαξα και θα αντεξει μια χαρα στο νερο. Ισως χρειαστει να του προσθεσω βαρος κιολας γιατι εχει σχετικα μεγαλο ογκο και θα εκτοπιζει τον ιδιο ογκο σε νερο. Τελος για την μηχανη μαλλον εχεις δικιο ισως δεν κανει αυτη. Απλα ειχα ενημερωθει απο το διαδικτυο οτι οι brushless ειναι καλυτερες γιατι μετατρεπουν πιο αξιοπιστα την ηλεκτρικη ενεργεια σε κινητικη και επιπλεον δεν χρειαζεται να αλλαζεις και brushes. Αλλα ειναι και πολυ πιο ακριβες. Για αυτο μετα επελεξα μια με καλη αναλογια δυναμης-κοστους. Εχω μια μπαταρια 3S 2200 mAΗ LiPo και θελω να μου βγαλει οσο το δυνατον περισσοτερο χρονο γινεται με χαμηλη ταχυτητα της βαρκας.
Abi
Associate Administrator
Αρχιπλοίαρχος

« Reply #3 on: May 23, 2020, 18:18:14 »

Στέφανε,
Το infill μπορεί να είναι και 10 ή 15% αρκεί να είναι True3D (διπλοτσέκαρε την περιγραφή στον slicer, πρέπει να αλλάζει σε κάθε layer). Είναι πολύ σημαντική αυτή λεπτομέρεια διότι προσφέρει μάξιμουμ σταθερότητα με μινιμουμ υλικό. Επίσης έτσι έχεις λιγότερες πιθανότητες να σου βγάλει το pattern του infill στην επιφάνεια.
Εαν η κεφαλή σου είναι 0.4mm τότε κάνε το πάχος των εξωτερικών τοιχωμάτων 1.2mm (3 περάσματα) και το εσωτερικό 0.8mm ανάλογα πάλι με τον slicer διότι ορισμένοι δεν σε αφήνουν να βάλεις διαφορετικά μεγέθη.
Θα σου πρότεινα να μην τυπώσεις τα κομμάτια όρθια (σα να βυθίζεται). Ξαπλωτά, το κάθε layer μοιράζει το βάρος σε όλο το μήκος του σκαριού και είναι πιο δύκολο να πάθει ζημιά. Ίσως είναι πιο έντονο το layering αλλά σε απασχολεί περισσότερο η αντοχή απο την ομορφιά.
Οι τρύπες απο την άλλη είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων όπως η υγρασία, η ποιότητα του υλικού, αστοχία στον slicer ή την κεφαλή, κακή ρύθμιση ύψους κεφαλής κ.α. Αλλά μην αγχώνεσε, εκτός μεγάλων ζημιών όλα φτιάχνονται σρκεί να τα δείς πριν την τελική χρήση.

Εφόσον θα γίνει σε κομάτια τότε πρόβλεψε τρύπες και απο τις δύο μεριές ώστε να βάλεις μετά καβίλιες. Ή μπορείς να βάλεις νεύρα με βίδες.
Η καλύτερη κόλλα γενικά (και οικονομικά) είναι η κυανοακρυλική της Den Braven http://www.skroutz.gr/s/22677651/Den-Braven-Super-Adhesive-20gr.html
Επίσης το ABS λιώνει με Ασετόν (βιομηχανικό όχι νυχιών). Δεν είναι κόλλα αλλά λιώνοντας τα δύο κομμάτια γίνονται πραγματικά ένα. Θέλει όμως προσοχή να μην το παρακάνεις, γιατι θα σου παραμορφωθεί.

Καλη η μπαταρία, το πόσο θα σου κρατήσει θα εξαρτηθεί απο την χρήση και το πόσο καλό ESC έχεις. Χρειάζεται όμως να βάλεις voltage monitor διότι εαν υπερ-εκφορτιστούν βραχυκυκλώνουν και......σκάνε. Επίσης δεν πρέπει να παραζεσταθεί να βραχεί ή να χτυπήσει (κι εγω όταν τα πρωτοάκουσα, αναρωτήθηκα γιατί τις λένε καλές).

Τα Brusheless μοτεράκια θέλουν οποσδήποτε υδρόψυξη ενώ στα Brushed δεν είναι απαραίτητο αν και καλό θα είναι να βάλεις έτσι κι αλιώς γιατί η αερόψυξη θέλει τρύπες στο κατάστρωμα. Μην ανησυχείς για τα brushes, δεν αλλάζουν και τόσο συχνά.
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to:  

* BassJunkies
Η ηλεκτρονική φιλοξενία της κοινότητας...

...είναι μια ευγενική χορηγία της εταιρείας
Bass Junkies