It appears that you have not registered with Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών. To register, please click here...
Στα τυφλά...
Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών
Welcome, Guest. Please login or register.
News:

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Στα τυφλά...  (Read 298 times)
Panos Konstantopoulos
Κελευστής
*

« on: January 03, 2021, 23:06:09 »

Καλησπέρα σε όλους! Νέο μέλος, πρόσφατα βρήκα ένα σκαφακι για ψάρεμα στο υπόγειο του πεθερου μου και ειπα να το σενιαρω λίγο. Μετά από ένα τσεκ στα ηλεκτρολογικά εκτός νερού και αφού "κατάλαβα" τι έχει κάνει ο κατασκευαστής το έβαλα στο νερό να δω πως πάει.
Με λύπη μου είδα ότι το βαρκάκι σέρνεται, έχει πολυ βάρος από τις 2 μπαταρίες που αγόρασε ο πεθερός μου (12v 12ah) οι οποίες μάλλον είναι πολύ βαριές για το σκάφος και πάει σχεδόν βυθισμένο.
Οπότε μάλλον θα ψάξω για πιο ελαφριές μπαταρίες. Το θέμα είναι ότι θέλω να αλλάξω και τα 2 μοτέρ του τα οποία είναι υδρόψυκτα και μου φαίνονται κουμουτσες χωρίς να διακρίνω πολλές στροφές ακόμα και εκτός νερού.
Μάλλον είναι brushed και δουλεύουν χωρίς ESC αλλά με 2 Μπουτον on/off με ένα σερβομηχανισμο.
Το ερώτημα...
Μπορώ να μετρήσω τα μοτέρ ώστε να σεταρω σωστά 2 καινούργιες μπαταρίες?
Υπάρχει κανόνας μεταξύ σεταρισματος μπαταριών και μοτέρ ώστε αν πάρω και τα 2 να διαλέξω σωστά?

Αν είναι χαζές οι ερωτήσεις συγχωρέστε με αλλά κυριολεκτικά ασχολήθηκα με το βαρκακι και γενικά με τον μοντελισμού 1η φορά πριν 2 εβδομάδες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Abi
Associate Administrator
Αρχιπλοίαρχος

« Reply #1 on: January 04, 2021, 17:59:47 »

Γειά σου Πάνο και  Welcome

Μέχρι να σου απαντήσει κάποιος πιο ειδικός με λεπτομέρειες να σημειώσω ότι, οι ερωτήσεις σου μόνο χαζές δεν είναι και ο συνδιασμός μοτέρ-προπέλας-ESC-μπαταρίας ένα πολύ σοβαρό θέμα που έχει κυριολεκτικά κάψει κόσμο και βάρκες.

-Σε γενικές γραμμές τα ψαράδικα ΔΕΝ πάνε γρήγορα γιατί χρειάζονται αργά μοτέρ που να τραβάνε στα δύσκολα, όπως τα τρακτέρ. Πολλά "παλιά" κομάτια έχουν μοτέρ απο υαλοκαθαριστήρες αυτοκινήτου. Καθάρισες-γράσαρες τους άξονες πριν απο την χρήση?
-Είναι σύνηθες να τοποθετούνται βαριές μπαταρίες μολύβδου γιατί, τα σκάφη αυτά χρειάζονται έρμα για το εκτόπισμα που έχουν. Αν τις αλλάξεις με LIPO θα χρειαστεί να προσθέσεις βάρος.
-Το εαν πάει βυθισμένο, εξαρτάται απο το σχέδιο του σκάφους. Εαν δεν έχει μαρκαρισμένη ίσαλο γραμμή, θα πρέπει να την βρείς απο σχέδια ή άλλα ίδια σκαριά.
-Αερόψυκτα μοτέρ βάζουν μόνο κάτι Κινέζοι σε φτηνά παιδικά ταχύπλοα. Χρειάζονται ανοίγματα αέρα στο σκάφος, με αποτέλεσμα στα δύσκολα, να μπαίνει νερό και να γίνονται όλα κ*λ*ς (είμαι παθών).

Για να γίνουμε όμως πιο συγκεκριμένοι καλό θα είναι να μας δώσεις πλήρεις διαστάσεις του σκάφους, μέγεθος προπέλας κλπ.
Αναλυτικές φωτογραφίες είναι ότι καλύτερο για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι για τι ακριβώς πράγμα μιλάμε. Προσπάθησε να βγάλεις τουλάχιστον μια απο το πλάι, την πλώρη, την πρύμνη, κάτοψη, τις προπέλες, τα μοτέρ κλπ.

Καλή αρχή.
Panos Konstantopoulos
Κελευστής
*

« Reply #2 on: January 05, 2021, 12:28:17 »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Ανεβάζω φωτό να δείτε.
Μήκος 130εκ
πλατος 36εκ
Ύψος καρίνας 22εκ (+προπέλες και προστατευτικο 32εκ)
Συμφωνώ με το αργές μηχανές αλλά εγώ πιο γρήγορα κολυμπάω. Επίσης το σκαφακι έμπαινε στο νερό και προεξείχε 4 πόντους που το βρίσκω πολύ λίγο.
Ίσως οι μπαταρίες που πήρε ο πεθερός είναι πολύ μεγαλύτερο βάρος για το σκάφος οπότε και βουλιάζει πιο πολύ με συνέπεια να μην αποδίδει και τη σωστή ταχύτητα.
Τα μοτέρ δεν έχω ιδέα τι είναι. Σκέφτομαι να βγάλω το ένα και αν υπάρχει τρόπος να δω βατ ή αμπέρ ώστε να διαλέξω ίσως πιο ελαφριές μπαταρίες που να κανουν για αρχή να δω αν πάει πιο σωστά το σκάφος.
Υπάρχει τρόπος να "μετρήσω" το μοτέρ σε αμπέρ και να καταλάβω πόσες στροφές βγάζει?
 Σε δεύτερο χρόνο ίσως να άλλαζα τα μοτέρ με κάποιο που να έχει καλύτερη πλεύση σαν RC και όχι τόσο σαν ψαράδικο. Έτσι και αλλιώς αν χρησιμοποιηθεί για ψάρεμα μια μεταφορά δολώματος θα κάνει και απλά θα το αφήσει πιο μέσα. Ζόρι δεν θα έχει ούτε τόσο δύναμη θα χρειαστεί.
 Οι προπέλες έχουν διάμετρο 7εκ. Δεν ξέρω αν είναι μεγάλες ή μικρές αλλά δεν ξέρω και στροφές για να καταλάβω.
Panos Konstantopoulos
Κελευστής
*

« Reply #3 on: January 05, 2021, 12:30:51 »

Συνέχεια.
Abi
Associate Administrator
Αρχιπλοίαρχος

« Reply #4 on: January 05, 2021, 19:25:20 »

Όπως το βλέπω θα συμφωνίσω ότι 4 εκατοστά φαίνονται πολύ λίγα για αυτό το σκάφος.
Είναι τουλάχιστον ίσιο μέσα στο νερό ή γέρνει μπρός/πίσω.
Δες και δυο φωτό απο πλεύσεις παρόμοιων σκαφών.

Αυτά είναι βέβαια μόνο 80cm.

Να ξέρεις ότι με τα προστατευτικά σίδερα που έχει απο κάτω, σε μεγάλες ταχύτητες θα έχει σοβαρό τράβηγμα. Ένα 80άρι που έχω (όχι ψαράδικο), απο μια ταχύτητα και πάνω στρίβει αριστερά απο μόνο του και για να ξαναποκτήσω τον έλεγχο πρέπει πρώτα να κόψω.

Το τιμόνι μου φαίνεται πολύ παχύ. Είναι ξύλινο? Καλύτερα να βάλεις ανοξείδωτη λάμα ή άλλο σε σχήμα φτερού αεροπλάνου.

Γιατί είναι τα πάντα βαμμένα? Η προπέλα έχει χάσει την γεωμετρία της έτσι και τα μοτέρ μπορεί να έχουν ζημιά. Βλέπω και έντονα σημάδια σκουριάς κάτω απο το μαύρο χρώμα σε ορισμένα σημεία.
Απο τα πρώτα πράγματα που πρέπει να κάνεις είναι να την βγάλεις μαζί με τον άξονα. Να καθαρίσεις το σωληνάκι και να τα γρασάρεις πριν τα ξαναβάλεις.
ΟΠΑ-ΟΠΑ έχει ΔΥΟ προπέλες την μια πίσω απο την άλλη! Εχω ακούσει για τέτοιο σύστημα αλλά δεν έχω καμία ιδέα για το πως λειτουργεί. Είχα διαβάσει κάπου ότι έχει διάφορα θέματα.

Μέτρησες τις μπαταρίες ότι λειτουργούν σωστά?
Τα μοτέρ ζεσταίνονται πολύ κατα την λειτουργεία?

Μάλλον καλύτερα να μιλήσει κάποιος πιο σχετικός... Απορία

Panos Konstantopoulos
Κελευστής
*

« Reply #5 on: January 05, 2021, 21:31:39 »

Το τιμόνι είναι όντως ξύλινο... Θα το αλλάξω, καλή ιδέα.
Όσο για το ότι όλα είναι βαμμένα, ο καλύτερος φίλος του πεθερού μου είναι τα σπρέι βαφής. Βάφει τα πάντα και το εννοώ κυριολεκτικά.
Τα μοτέρ είναι 2 και σκέφτομαι να τα βγάλω. Το θέμα είναι ότι σκέφτομαι μήπως τα αλλάξω οπότε αν ναι να το κάνω μια και καλή.
Όντως έχουν σκουριές μικρές, πρέπει να είναι 10 χρόνων το σκαφακι.
Δεν τα τσεκαρα αν ζεσταίνονται η αλήθεια είναι.
Οι μπαταρίες δουλεύουν κανονικά αν και πιστεύω ότι και με μικρότερες θα έκανα δουλειά.
Μια πρόχειρη μέτρηση που έκανα στο ένα μοτέρ ΑΝ υπολόγισα σωστά είναι γύρω στα 130 watt, ίσως ίδιο είναι και το άλλο.
Σκέφτομαι μήπως τα άλλαζα με brussless (θέλει πάλι ψήκτρες? Θέλει οπωσδήποτε esc ή μπορούν να δουλέψουν και με ένα Μπουτον όπως τώρα?)
Φυσικά αν είναι μεγάλο το κόστος θα ξαναβάλω brushed.
Όλα είναι καινούργια για μένα , πέσαμε τα μούτρα και ακόμα ψάχνονται.
Γι'αυτό και μπήκα εδώ μπας και ξεμπερδεψω το μυαλό μου και βρούμε λύσεις σωστές Wink

Στη λίστα αγορών σίγουρα βάζω
2 προπέλες
Μεταλλικό τιμόνι

Αναμένω συμβουλή για πιο μικρή ή ελαφριά μπαταρία καθώς και για μοτέρ.
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to:  

* BassJunkies
Η ηλεκτρονική φιλοξενία της κοινότητας...

...είναι μια ευγενική χορηγία της εταιρείας
Bass Junkies