It appears that you have not registered with Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών. To register, please click here...
F)B QUEEN VERGINA (1972)
Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών
Welcome, Guest. Please login or register.
News:

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: F)B QUEEN VERGINA (1972)  (Read 182 times)
Rc Ship Greece Art
Επικελευστής
*

« on: February 15, 2021, 17:10:44 »

Καλησπερα , ειμαι νεος στο Foroum , με τα  R)C πλοια δεν εχω ασχολιθει ποτε ξανα ( τα βασικα τα γνωριζω ) σε λιγους μηνες θα ξεκινισω να φτιαχνω ( αν δεν αλλαξω πλοιο ) το QUEEN VERGINA της εταιριας του Κοσμα ( VERGINA LINES )https://www.faergelejet.dk/viss.php?id=26271 ειναι το πρωτο  QUEEN VERGINA που αγορασε , επιτα απο ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ βρηκα τα μοναδικα σχεδια http://www.wakanatsu.com/queencoral/qcpam.html .Θα χρειαστω παρα πολυ βοηθεια απο αλλα ποιο εμπειρα απο εμενα μελοι ( επειδη εχω φτιαξει μονο απο μακετοχαρτο πλοια και δεν ξερω καλα απο ξυλο )  Hello
Rc Ship Greece Art
Επικελευστής
*

« Reply #1 on: February 18, 2021, 20:50:40 »

Εχω μερικες αποριες σχετικα με το πλοιο , ξερω πως θα χρειαστω εποξηκη ρητινη αλλα αφου θα εχω τελειωσει με το πετσομα θα πρεπει πρωτα να το τριψω ή μετα τηνν ρητινη , θα χρειαστω μονο σιδηροστοκο ή μππορω και με πολιεστερικο στοκο , για το χρωμα (μετα το ασταρι ενοειτε) θα βαψω με ενα απλο σπρεη η καποιο ηδηκο ( επειδη αν βαλω βερνηκι βοβαμε πως θα βγει πολυ γιαλιστερο κι ετσι δεν θα ειναι τοσο ρεαλιστικο το μοντελο)  Απορία   Απορία   Απορία   Απορία 
Αυτες ειναι οι αποριες αν γνωριζει καποιος να μου πει Smiley
τελος εχω μια ιδεα να βαλω και σηματα σταθμων σηγκετνροσεις , υψους γκαραζ , και τετοιες λεπτομεριες ;-)
Abi
Associate Administrator
Αρχιπλοίαρχος

« Reply #2 on: February 20, 2021, 20:06:50 »

Pop Quiz: Ποιά είναι η χαρά του μοντελιστή?

Το τρίψιμο!!!
Με λίγα λόγια εαν δεν θέλεις να τα βρείς σκούρα σε κάποια φάση, θα πρέπει να τρίβεις κάθε φορά που κάνεις κάτι. Εκτός απο το βάψιμο αλλά καμιά φορά χρειάζεται πάλι ανάμεσα στα χέρια ή αν σου τρέξει κάπου.
Θα τρίψεις πρώτα απαλά, τα ξύλα για να μην έχεις μεγάλες διαφορές.
Μετά θα στοκάρεις με ότι στόκο θέλεις ακόμα και αφρόστοκο, αλλά πρόσεξε να μην τον βρέξεις και να τον μονώσεις καλά. Ο αφρόστοκος δουλεύται υπερβολικά εύκολα και είναι μανούλα για μικρά κενά. Αν μετά, του ρίξεις 1-2 σταγόνες κυανοακριλική γίνεται μπετόν αρμέ.
Κατόπιν ξανατρίβεις! Με ΜΕΓΑΛΗ προσοχή καθώς ο όποιος στόκος δεν έχει την ίδια συμπεριφορά με το ξύλο άρα κινδυνεύεις να χαλάσεις ένα απο τα δύο. Καλύτερα να τυλίξεις το γυαλόχαρτο σε ένα τακάκι ώστε να τρίβει ομοιόρμοφα.
99% θα χρειαστεί να ξαναστοκάρεις ορισμένα σημεία.
Βιλαμπάχο.....τρίβεις και πάλι.
Μετά την εποξική θα ξανατρίψεις με ντουκόχαρτο ΝΕΡΟΥ βρεγμένο. Τρίβει καλύτερα, δεν βγάζει σκόνη, δεν μπουκώνει (αφού θα το ξεπλένεις) αλλά κάνεις το πάτωμα μούσκεμα οπότε πρόσεξε που τρίβεις. Α και φόρα γάντια νιτριλίου για να μην παπουδιάσουν τα χέρια σου. Μωρό
Αν περάσεις αστάρι τότε θα ανακαλύψεις ένα σωρό σημεία που χρειάζονται τρίψιμο, στοκάρισμα ή και τα δύο και δεν τα έβλεπες πριν. Επαναλαμβάνεις με θρησκευτική ευλάβεια μέχρι να μείνεις ευχαριστημένος ή να σε πούν καμμένο!
Πριν το βάψιμο κάνε μια δοκιμή μπλούμ γιατί υπάρχει η πιθανότητα να έχεις μικροσκοπικές τρύπες και αυτές δεν κλείνουν με το σπρέι οπότε θα σου βάζει νερά. Μετά την δοκιμή σιγουρέψουν ότι είναι ολόστεγνο.
Η εποξική βάφεται πανεύκολα με σπρέι αυτοκινήτου. Δεν χρειάζεται καν αστάρι αλλά αμα θέλεις βάλε ή χρησιμοποίησε filler (και ξανατρίψε). Το σπρέι θελει μεγάλη προσοχή στο μασκάρισμα για να μην βάψεις τα πάντα. Πάνω απ' όλα γυαλιά και μάσκα! Μην αρχίσεις να βήχεις και σε μπαγλαρώσουν για ύποπτο κρούσμα Covid  Laughing
Υπάρχει κι εποξική βαφή δυο συστατικών που το κάνει άτρωτο. Θέλει μόνο προσοχή γιατί έχει συγκεκριμένη ώρα που μπορείς να βάφεις...μετά παγώνει.
Όλα τα χρώματα κυκλοφορούν σε ματ και γυαλιστερό ορισμένα έχουν κι ενδιάμεση λύση το σατινέ!
Όσο περισσότερες λεπτομέρεις βάλεις τόσο το καλύτερο!
Ελπίζω να μην ξέχασα τίποτα.
Rc Ship Greece Art
Επικελευστής
*

« Reply #3 on: February 21, 2021, 13:32:38 »

ευχαριστω  Company   φιλε μου Smiley
Rc Ship Greece Art
Επικελευστής
*

« Reply #4 on: February 21, 2021, 13:40:14 »

στο συγκεκριμενο πλοιο πιστευω πως για αρχη να βαλω σιδηροστοκο , η ερωτηση για τον στοκο ητανε πληροφοριακα πντως και παλη σε ευχαριστω Smiley
Rc Ship Greece Art
Επικελευστής
*

« Reply #5 on: February 24, 2021, 00:21:18 »

Εχω κ αλλη μια απορια , για την τηλ/νση εχω βρει ενα χειριστιριο αλλα δεν εχει τηλ/νση μπορω να αγορασω μια τηλ/νση "οτι να'ναι" ή πρεπει να'ναι σετ ;;;Τπτ αλλο ως τωρα :-)
Abi
Associate Administrator
Αρχιπλοίαρχος

« Reply #6 on: February 25, 2021, 12:40:49 »

Εεεεε γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος βάλε καμιά φωτογραφία, περιγραφή κλπ.
Εαν εννοείς το module.... αρκεί να κάνει για το χειριστήριο και να υπάρχει αντίστοιχος δέκτης.
Rc Ship Greece Art
Επικελευστής
*

« Reply #7 on: February 26, 2021, 10:17:33 »

Εεεεε γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος βάλε καμιά φωτογραφία, περιγραφή κλπ.
Εαν εννοείς το module.... αρκεί να κάνει για το χειριστήριο και να υπάρχει αντίστοιχος δέκτης.
Μικρο το κακο γιατι βρεθηκε τ ιδιο χειρηστιριο μ τηλ/νση αλλα κ παλι ενοουσα την τηλεκατευθηνση (το "εξαρτιματακι") που απο'κει εχει ολα τα καναλια της τηλ/νσης
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to:  

* BassJunkies
Η ηλεκτρονική φιλοξενία της κοινότητας...

...είναι μια ευγενική χορηγία της εταιρείας
Bass Junkies