It appears that you have not registered with Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών. To register, please click here...
Το εργαστηριο μου....
Ελληνική Κοινότητα Ναυτομοντελιστών
Welcome, Guest. Please login or register.
News: 2ος Αγώνας IOM 30/11/2014  http://www.rc-boats.gr/index.php?topic=6822.0
Προκήρυξη πρωταθλήματος 2014 – 2015   http://www.rc-boats.gr/index.php?topic=6762.0

Pages: [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Το εργαστηριο μου....  (Read 3290 times)
polisman1941
Πλοίαρχος

« on: October 18, 2009, 19:43:41 »

Αν τολματε βαλτε φωτο εδω να δουμε τα χαλια του καθενος . Εγω ξεπερναω την νροπη μου και δειχνω που εχω καταντησει υστερα απο συνεχεις εργασιες χωρις να μαζεψω τιποτε. Απλα πλεον δεν μπορω να κανω δουλεια...
polisman1941
Πλοίαρχος

« Reply #1 on: October 18, 2009, 19:44:27 »

και επισης...
Varkaris
Πλωτάρχης

« Reply #2 on: October 18, 2009, 19:58:19 »

Grin Grin Grin Grin Grin Grin
εμενα ειναι μαυρο χαλι,θα δω αν εχω καμια στο κινητο να ανεβασω
Ιωάννης Σκλαβενίτης
Αρχικελευστής
**

« Reply #3 on: November 04, 2009, 15:54:30 »

Νικο η τραπεζα που βλεπω ειναι η ΚΤ150 της Προξον. Το δραπανακι ειναι το ΤΒΗ? Ειναι καλο? Εχω πολλα της Προξον και ελεγα να παρω και το MF 70 για να το κανω CNC. Το FF500 που το δινει ετοιμο με προγραμμα το βρηκα σε ειδικη τιμη 3850 ευρω. Αυτα τα δινω ευχαριστως για να φτιαξω το μεγαλο μου παρα να παρω τοσο μικρο.
polisman1941
Πλοίαρχος

« Reply #4 on: November 04, 2009, 16:24:10 »

Exεις δικιο , ειναι καλυτερα να αναβαθμισεις το μεγαλο το δικο σου (κολωνατο αν θυμαμαι απο τη φωτο στο θεμα νομιζω δεν γνωριζομαστε) παρα να παρεις κατι τοσο μικρο. Μονο το τσοκ του ειναι απιθανο να δεχεται μεγαλυτερα εργαλεια. Εγω πραγματι εχω το Bench Drill Press TBH της Proxxon με την τραπεζα ΚΤ150 της Προξον. Δεν ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος  οσον αφορα το milling αλλα για να κανεις τρυπηματα ειναι πολυ καλο. Ισως βεβαια να κανω κι εγω κατι λαθος δεν ξερω... Εχει μια ταση να κλοτσαει  γυρω απο την κολωνα και με ελαχιστη αντισταση πανω στο κοπτικο και εχει τζογο οταν ειναι ρυθμισμενο για κινηση πανω κατω με την καστανια (και οχι με το μπρατσο) . Για να μαζεψω το τζογο και να γινει η δουλεια πρεπει να σφυγγω λιγο και τους σφυγγτηρες που κρατανε το δραπανο πανω στην κολωνα(στην θεση για τρυπηματα) οποτε ειναι πολυ δυσκολο το ανεβα κατεβα με την καστανια. Επαναλαμβανω ομως οτι ειμαι αυτοδιδακτος και ασχετος οποτε ισως και να κανω κατι λαθος . Αν εχεις να  προτεινεις κατι...   καποιο εργαλειο... καποια αλλη τραπεζα... ισως περιστροφικη.... και cnc  και πως λειτουργει....     
DISAR
Banned Members
Ναύτης
*

« Reply #5 on: November 04, 2009, 17:20:46 »

Εγω ως παντρεμενος ειναι ολα στην τριχα, εργαλεια, ανταλλακτικα, σπρευ, κολλες κτλπ.. ολα μεσα σε ντουλαπια σε ταξη! Γιατι αλλιως... μουρμουρα.
Και δουλευω σε ενα παγκο στην κουζινα οπου παλι οταν τελειωσω τα μαζευω και σκουπιζω.

Ιωάννης Σκλαβενίτης
Αρχικελευστής
**

« Reply #6 on: November 04, 2009, 17:36:31 »

Το μεγαλο μου ειναι με γλυστρα. Ειναι παρα πολυ δυνατο (45χιλ τρυπα) και θα χαραμιστει πιστευω αν το κανω CNC για μικροδουλειες.
Για παραδειγμα θελω να φτιαξω τα πτερυγια απο το VSP που ειδες στο ΟΑΚΑ "λιγο" μεγαλυτερα. Αυτο θα γινοταν σε χρονο ντε τε
αν ειχα εστω ενα μικρο σιενσι 4 αξονων. Γιαυτο θελω να παρω το MF70, δεν ξερω ομως μηπως ειναι πολυ μικρο. Εχω στειλει μειλ
στην KDN tool που βρηκα οτι εχει κιτ 4 αξονων για το προξον και περιμενω μηπως μου απαντησουν. Αυτο που εχεις εσυ δεν ειναι
φρεζοδραπανο και γιαυτο σου κλωτσαει. Αν θελεις να φρεζαρεις μ'αυτο θελει μικρα πασα και να μην κατεβαζεις τον κεντροφορεα αλλα
ολη την κεφαλη και πριν ξεκινησεις να τα κλειδωνεις. Εγω πηρα αυτο το μικρο απο το πρακτικερ 50 ευρω και νομιζα οτι θα την γλυτωσω.
Μολις εβαλα κονδυλι ομως κοντεψε να με σκοτωσει. Υπαρχει της προξον παλι το FF230 kai FF500. Ρωτα για τιμες και παρε με τηλ για να
δω αν μπορουμε να τα βρουμε φθηνοτερα. Μετα πας σε αλλη κατηγορια μηχανηματων και θελει διαφορετικο ψαξιμο για να αγορασεις
κινεζο για κινεζο, κι οχι κινεζο για κατι αλλο υποτιθεται καλυτερο. Για εκει ξερω καποιον που οντως λεει αληθεια.
Εχω βρει καποιο φορουμ που ασχολουνται με σιενσι αλλα ρε φιλε εγω θελω πιο απλα πραγματα. Αυτοι προγραμματιζουν κιολας.
Δεν ειμαστε για τετοια τωρα. Αν ειναι να χρειαζεται Α' δεσμη για να φτιαξουμε 10 πτερυγια, τοτε καλη ειναι και η λιμα. Το φορουμ
νομιζω ειναι CNC.gr. Ο αμερικανος ειναι www.kdntool.com.
Μερικες φορες ντισαρ ειναι καλυτερα ετσι γιατι εγω εχω 22 τμ εργαστηριο κι αν δεν φτασω σε σημειο να πηδαω κι οχι να περπαταω μεσα
δεν αποφασιζω να καθαρισω.
DISAR
Banned Members
Ναύτης
*

« Reply #7 on: November 04, 2009, 19:10:17 »

Δεν εχω ασχοληθει ποτε με τορνους kai cnc. Θα ηθελα αλλα...Ειναι ενας απο αλλο forum που εχει cnc (απλο απ'οτι εχω καταλαβει) και φτιαχνει πολυ ωραια πραγματα
http://forums.offshoreelectrics.com/showthread.php?t=10698&highlight=mount
polisman1941
Πλοίαρχος

« Reply #8 on: November 04, 2009, 19:24:57 »

Γιαννη περιγραφεις αυτο ακριβως που βιωνω εγω (και ο Μπαμπης ) στο εργαστιρι μου. Γινεται χ α μ ο ς . Δικαιολογια δεν υπαρχει περα απο την πρακτικη οτι αν θελω 30 λεπτα να συμμαζεψω προτιμω να κατσω μεσα στο αχουρι και να κατασκευαζω 30 λεπτα (απο τα διαθεσημα) παραπανω. να μην ξεχναμε ομως οτι στην τελικη αυτη η κατασταση σε επιβραδυνει( εψαχνα τις προαλλες το τρυπανι 4.1 μμ για 5 ολοκληρα  λεπτα) και ειναι εως και επικυνδυνη. Για τα κατασκευαστικα θα ανοιξω αλλο θεμα αμα εχεις ορεξη να το τεντωσουμε οσο παει.
Μητσο βαλε φωτο της κουζινας βρε Grin Grin Grin. Εισαι σε δυσκολη θεση οποτε δε θελω να σε πειραξω πολυ (αν και το θελω Grin Grin Grin) . Το μονο σιγουρο ειναι οτι οι δουλειες σου ειναι δυσαναλογα καλες σε σχεση με το διαθεσιμο χωρο που εχεις. Το πραγματικα ωραιο ειναι οτι δεν  απομακρυνεσαι απο την οικογενεια σου  για να κατασκευασεις. Εγω επανω στον περιστερωνα νιωθω σαν μοναχοκαλογερος ωρες ωρες.
dromoras
Αντιπλοίαρχος

Τελικα οι παλιες αγαπες δεν πανε στον παραδεισο

« Reply #9 on: November 04, 2009, 19:32:07 »

και ολα αυτα τα παθαινεις γιατι δεν φτιαχνεις καλο καφε.... (που να πατησει ανθρωπος στο μαγαζι!!!!!!)
dromoras
Αντιπλοίαρχος

« Reply #10 on: November 04, 2009, 19:33:29 »

Παλι καλα παου ειναι και ο Νικος αλλιως με εβλεπα στο μικροτατο υπογειο μου να παλευω με παρε τους ποντικους
polisman1941
Πλοίαρχος

« Reply #11 on: November 04, 2009, 19:42:04 »

Παιδια ο Μπαμπης εχει δικιο Ο καφες ειναι χαλια!!! Next time δεν θα αγορασω σκαφακι γαι νεο προτζεκτ αλλα εσπρεσσομηχανη. Θα τη βαλω διπλα στο δραπανο. Grin
dromoras
Αντιπλοίαρχος

« Reply #12 on: November 04, 2009, 20:41:28 »

Κοιτα να παρεις καμμια καλη οχι φτηνιαρικα πραγματα
Varkaris
Πλωτάρχης

« Reply #13 on: November 04, 2009, 20:57:39 »

δεν καταλαβα,ποιος εχει CNC?????
Ιωάννης Σκλαβενίτης
Αρχικελευστής
**

« Reply #14 on: November 04, 2009, 21:12:33 »

Κοιτα να προχωρησεις με την ατμομηχανη και μετα να φτιαξεις και εσπρεσσομηχανη.
Ειναι καποιος εδω, στο φορουμ το δικο μας, που απο οτι ξερω εχει φτιαξει CNC. (οχι εσπρεσσομηχανη)
Pages: [1] 2 3   Go Up
  Print  

Jump to:  

* BassJunkies
Η ηλεκτρονική φιλοξενία της κοινότητας...

...είναι μια ευγενική χορηγία της εταιρείας
Bass Junkies